Akülü Tekerlekli Sandalye Fiyatlarında Artış Yaşandı!

1 0

Sosyal güvencesi olan engelli yurttaşlar akülü sandalye, tekerlekli sandalye gibi medikal ürün alımlarında SGK geri ödemesi almakta. Akülü tekerlekli sandalye SGK ödemeleri her ne kadar çok az olsa da bu az olan miktarı bile Sosyal Güvenlik Kurumu türlü bahaneler üreterek vermemek için adeta özel çaba harcıyor. Konuyla ilgili özel açıklamalarda bulunan engelli aktivist ve Gold Medikal CEO’su Halil Yılmaz şunları söyledi.

SGK akülü tekerlekli sandalye alımlarında ne kadar geri ödeme yapıyor?

“2022 Yılı için SGK akülü sandalye alımlarında 2.750 TL, Tekerlekli sandalye alımlarında ise 1.320 TL geri ödeme yapmakta. Bu geri ödeme tutarları son dönemde dövizde yaşanan artışa bağlı olarak yükselen tekerlekli sandalye fiyatları karşısında çok az kalmakta. Ancak SGK özellikle son bir yıldır sosyal güvencesi olup da SGK’dan akülü tekerlekli sandalye almak için başvuran engellilerin önüne türlü bahaneler çıkartarak adeta bu geri ödemeyi yapmamak için özel caba sarf etmekte.

Öyle ki Gold Medikal firması olarak müşterilerimiz ve SGK arasında kalmaktan artık SGK geri ödemeli medikal ürün vermememe kararı almak zorunda kaldık.”

Medikal Ürünler Engellilere Ücretsiz Verilmeli

Halil Yılmaz Avrupa Ülkelerinde akülü tekerlekli sandalye bedellerinin devletler tarafından ödendiğini belirterek şu şekilde konuştu.

“Sosyal devlet olmanın gereği olarak çoğu Avrupa ülkesi akülü tekerlekli sandalye gibi medikal ürünleri zorunlu ihtiyaç olarak görerek ihtiyaç duyan kişilere bedava vermekte. Daha doğru bir ifadeyle akülü tekerlekli sandalye gibi medikal ürün bedellerinin tamamını karşılamakta. Ki bu durum olması gereken bir şey. Nasıl ki sosyal güvencesi olan yurttaşlar ilaç aldıklarında çok cüzi bir miktar ödüyorsa aynı durumun medikal ürünlerde de geçerli olması gerekli.”

Akülü Tekerlekli Sandalye Fiyatlarında %100 Artış Yaşandı!

Dövizde yaşanan yükselişle birlikte akülü tekerlekli sandalye fiyatlarında yaşanan yükselişe vurgu Yapan Halil Yılmaz şu şekilde devam etti:

“Ülkemizde satışı yapılan akülü tekerlekli sandalye modellerinin %10’u Avrupa geri kalan %90’ı Çin üzerinden dövizle alınan ürünlerden oluşmakta. Dövizde yaşanan artışa paralel olarak nakliye fiyatlarının artışı ile en az zam gelen ürünümüzün zam oranı %100 oldu. Gelen bu zam oranlarından son kullanıcı kadar biz medikal sektörü de oldukça rahatsızız. Bu durumu müşterilerimizi anlatmakta zorluk çekmekle birlikte sektörde yer alan çoğu firma satışların kesilmesiyle birlikte kepenk kapatmak zorunda kaldılar. Devletin ilk önce engelli bireyin hakkını sonra da sektörü ayakta tutması için bir an önce bu duruma müdahale etmesi gerekli diyen yılmaz sözlerine şu şekilde son verdi.”

Engelli Yurttaşlar Tekerlekli Sandalye Bağışına Mahkûm Bırakıldı!

Engelli yurttaşlar, eğitim öğretim yaşamına yeterli ölçüde katılamadığı için iş hayatında da yeterince yer alamıyor. Bu durum engelli vatandaşların toplumdaki diğer dezavantajlı gruplara nazaran ekonomik açıdan daha kötü olmasına neden olmakta. Bu ekonomik darboğaz engelli vatandaşların medikal ürünlere erişimini engellerken onları bağışçılardan gelecek bağışları beklemek zorunda bırakmakta.

Yüzbinlerce engelli bağış sırasında beklemek zorunda bırakılıyor. Oysa sosyal devlet olma bu zorunlu ihtiyacı karşılamaktan geçer.

Törenle Verilen Tekerlekli Sandalyeler

Engelliler siyasete malzeme olarak kullanılıyor. Zaman zaman gazete ve televizyon haberlerinde siyasetçilerin tören eşliğinde ihtiyaç sahibi bir engelliye verilen tekerlekli sandalye için kurdele kestiğine bile şahit olduk. İnsan onurunu rencide eden bu durum bizi çok üzüyor. Bizim kültürümüzde “veren el ile alan elin birbirinden habersiz olması gerekmekte” diye bir geleneğimiz var. Bu gelenek yerle bir edildiği gibi engelliler tören eşliğinde dağıtılan tekerlekli sandalyeler ile siyasete malzeme olarak kullanılmakta. (İndigoDergisi)

Loading

About Post Author

Miraç Dursun

Miraç Dursun, üniversite mezunu olup uzun yıllar boyunca engelliler alanında proje, etkinlik ve çalışmalara öncülük etti. 2011 yılından itibaren köşe yazıları, röportaj, sosyal medya editörlüğü, şiirler, farkındalık kısa filmleri, engelliler alanında hukuk çalışmaları ve makaleleriyle hizmetine devam etmektedir. Engellilerdostu.com - Ankara İl Temsilciliği (2019 / 2021) Anadolu34.com - Ankara İl Temsilciliği (2020 / Devam) Engellininsesi.net - Ankara İl Temsilciliği (2021 / Devam)
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Skip to content