17/07/2024

Ayvalık’ta Engelliler Şenliği Düzenlendi

Balıkesir’in Ayvalık Belediyesi tarafından 27 yıldır düzenlenen Ayvalık Engelliler Kültür Sanat ve Spor Etkinlikleri, pandemi nedeniyle verilen iki yıllık aranın ardından yeniden başladı. Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, “Engelli kardeşlerimiz ve aileleriyle tüm engelleri birlikte aştığımız gibi yağmuru da önemsemeyip gönlümüzce eğlendik, şenliğin ilkinin düzenlendiği 30 yıl önceki aynı heyecanı ve mutluluğu paylaştık” dedi.

Bu yıl 28. 29. ve 30’uncusu bir arada düzenlenen Ayvalık Engelliler Kültür Sanat ve Spor Etkinlikleri’nde Ayvalık Cumhuriyet Meydanı’nda açılış töreni ve kortej geçişi gerçekleştirildi. Ayvalık Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi, Ayvalık Kaymakamlığı, ve Türkiye Zihinsel Engelliler Federasyonu katkılarıyla düzenlenen şenlik 6 gün sürecek. Şenliğe Türkiye’nin dört bir yanından gelen engelliler ve aileleri katıldı. Açılış töreninde konuşmasını yapan Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, “Ayvalık Belediyesi olarak 27 yıldan bu yana düzenlenen engelliler şenliğine her zaman destek olduk, olanaklarımız ölçüsünde destek vermeye de devam edeceğiz. Çünkü biz sizlere destek konusunda kendimizi sorumlu hissediyoruz. Biz sizleri sadece 3 Aralık Engelliler Günü’nde değil, her gün hatırlıyoruz. Her gün sizin ihtiyaçlarınıza çözüm bulmaya çalışıyoruz. Çünkü biliyoruz engellilerle birlikte bir yaşamı paylaşıyoruz. Küçükköy Belediye Başkanlığı’nda görev yaptığım süreçte de bu şenliğe destek vermiştik. Ayvalık’ta göreve geldiğim ilk yıl 2019’da ve benden önce görevde bulunan belediye başkanlarımız da bu etkinliğin her zaman yanında oldu” ifadelerini kullandı.

“Çok Güzel Bir Organizasyon Düzenlendi”

“Araya pandemi girince şenlikleri iki yıl ertelemek zorunda kaldık. Onun için engelli dostlarımızla iki yıl aradan sonra hasret gidereceğiz” diyen Ergin, “Sizlerle aramıza hiçbir engel giremez, bizim sevgimize engel yok. İki yıl aradan sonra sizlerle beraber olmak bize ayrıca haz veriyor, onur veriyor. Engelli bireylerimizin her zaman yanında olan sosyal belediyecilik anlayışımızı sürdürüyoruz. Yerel yönetimler engelli bireylerin yanında olmak zorunda, bunun bilinciyle hareket ederek hiçbir desteği onlardan esirgemiyoruz, esirgemeyeceğiz. Engelli kardeşlerimizin yeteneklerinin daha iyi noktaya gelmesi, hayata tutunabilmeleri ve en önemlisi de onların aileleriyle birlikte daha iyi bir yaşam standardına kavuşabilmeleri için çok güzel bir organizasyon düzenlendi, keyfini sürsünler. Bir hafta boyunca devam edecek şenlik boyunca engelli kardeşlerimize ve onların ailelerine iyi eğlenceler diliyorum. Ayvalık’a hoş geldiniz, biz buradayız, yanınızdayız” dedi.

Şenliğin açılış töreninde sırasıyla Zihinsel Engelliler Federasyonu Başkanı Aynur Dankaz, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, Ayvalık Kaymakamı Hasan Yaman, zihinsel engelli birey annesi Gülsel İnal’ın Ayvalık Engelliler Şenliği’ne ilişkin duygu ve düşüncelerini içeren konuşmaları yapıldı.

Ardından özel birey Fehmi Helvacıoğlu’nun Ayvalık’ta kaleme döktüğü ‘Güneş Ellerimde’ şiir performansı meydanı dolduranlar tarafından ilgiyle dinlendi. Otizmli misafirimiz Mutluhan Er, Ayvalık temalı tuval üzerine çizimlerini Ayvalık Kaymakamı Hasan Yaman’a ve Başkan Mesut Ergin’e hediye etti. Engelliler Şenliği 2 Ekim’e kadar Ayvalık’ta olacak. (DHA)

Loading

Skip to content