17/07/2024

Ülkemizdeki sorunlarından biri olan görme engellilerin toplumsal hayatta karşı karşıya kaldıkları sorunlardan biri de güvenli ulaşım ve erişimdir.

Bir şehrin yaşanabilir olması çocuklar, kadınlar, yaşlılar ve Engelli bireylerin erişimde özgür olmasına bağlıdır. Görme Engelliler için hala birçok şehir güvenli yaşam açısından problemlidir. Görme Engelli bireylerin yaşamında özellikle ulaşım, park ve bahçeler, ortak kullanım alanları, resmi daireler ve hastanelerde yaşadıkları problemler ve çözüm önerileri görme engellilerin görüşleri alınarak incelenmelidir.

Erişimin görme Engelliler açısından en önemli sorunu sarı çizgilerdir. Unutmayalım ki sarı çizgileri Türkiye’de ilk uygulamaya geçiren 54. Hükümet Başbakanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan’dır. Sarı çizgilerin zeminden kalkmaması ve kaygan olmaması ne kadar önemli ise sarı çizgi eğitiminin tüm görme Engellilere verilmesi bir o kadar önemlidir. Sarı çizgi bağımsız hareket eğitimini tüm görme Engellilere devlet tarafından bugün olduğundan daha üst düzeyde verilmelidir. Tabi bunun için Üniversitelerde özel eğitim öğretmenliğinin ayrı ayrı olması nitelikli öğretmenlerin yetişmesi belirleyici faktör olacaktır. Bunlardan biri ise Görme Engelli öğretmenliğinin olmasıdır.

Araçların özellikle sarı çizgili kaldırımlara ve Engelli rampalarına park etmesi yasak olmasına rağmen denetimlerin sıkça yapılmaması nedeniyle kesin çözüm olmamaktadır. Tüm trafik ışıklarında, toplu taşıma araçlarında ve duraklarında seslendirilme mutlaka olmalıdır. Konu ile ilgili toplumun bilinçlenmesi için kamu spotları hazırlanması faydalı olacaktır.

Erişimi kısıtlanan görme Engelli bireyin toplumsal hayattan kopmasına, sosyal izolasyona sebep olmaktadır. İhtiyaçlarını yeterince karşılayamayan Engelli birey, toplumsal ilişkilere zaman ayıramadığı gibi kendisini toplumun bir parçası olarak da hissedememekte ve yalnızlaşmaktadır.

Ülkemizde kayıt altına alınmış olan toplamda yaklaşık 1.550.000 görme Engelli vatandaşımızın bulunması erişimin ne denli önemli olduğunu ve ötelenmemesi gerektiğini bir kez daha hatırlatmaktadır. Yeniden Refah Partisi’nin kadroları olarak biz bunun farkındayız. Erişilebilirlik kanunu yeniden gözden geçirilmeli ve ertelenmemesi, uygun olmayan özel ve kamu binalarının uygun hale getirilmesi için yaptırım uygulanmalıdır.

Yetkililerce problemler bilmektedir. Ancak bilmek yetmiyor. Çözüm bulma noktasında ne gibi adımlar atacağımızı 54. Hükümet zamanında gösterdik bundan sonra da Yeniden Refah Partisi olarak devam ettireceğimizi bilmenizi isteriz.

7-14 Ocak Beyaz Baston Haftanızı en içten dileklerimizle kutlarız, beyaz bastonların üretildiği bir Türkiye’de birlikte olmayı temenni ederiz.

Engelsiz bir Türkiye için Yeniden Refah

Davut KONAKÇI
Genel Başkan Yardımcısı | Engelli Vatandaşlar Başkanı 

Loading

Skip to content