12/07/2024

Bursa Kent Konseyi Engelliler Meclisinden Anlamlı Etkinlik

Bursa Kent Konseyi Engelliler Meclisi’nin gönüllü katılımcıları tarafından oluşturulan ve 18 yıldır faaliyetlerini sürdüren Türk Halk Müziği korosu, verdiği konserle moral depoladı.

Bursa Kent Konseyi Engelliler Meclisi, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Orhangazi Salonu’nda konser düzenledi. Programa Bursa Kent Konseyi Başkanı Şevket Orhan, Bursa Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Muammer Doğan, AK Parti İl Yöneticisi Nurettin Özbağkıran, Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanı Düşünsel Şentürk, Engelliler Meclisi Başkanı İbrahim Sönmez, Bursa Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyeleri, belediye bürokratları ve engelli STK’larının temsilcileri katıldı. Gece, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın hem sesli hem de işaret diliyle okunmasıyla başladı. Açılışın ardından 18 yıldır faaliyetlerini sürdüren ve 45 kişiden oluşan Türk Halk Müziği ekibi, Koro Şefi Kemal Kamalı önderliğinde sahne aldı. Orkestra Şube Müdürlüğü sanatçılarının da enstrümanlarıyla yer aldığı gecede, engelliler ‘Deniz Üstü Köpürür’, ‘Değmen Benim Gamlı Yaslı Gönlüme’ ve ‘Meşeli Dağlar’ gibi birçok eseri solo ve koro halinde seslendirdi. Dinleyenlere müzik ziyafeti çektiren koro, salonu dolduranlara zaman zaman eğlenceli zaman zaman da duygusal anlar yaşattı. Sanatla engelleri aşan gönüllü koristler, performanslarıyla hem kendileri hem de aileleri için moral depoladı.

Programda konuşan Bursa Kent Konseyi Başkanı Şevket Orhan, bu anlamlı etkinliği gerçekleştirdikleri için mutlu olduklarını söyledi. Orhan, “Hepimiz birer engelli adayıyız. Ancak hiçbir şeyin insana engel olmayacağını, Engelliler Meclisi gösteriyor. Aslında gönüllerde engel olmamalı. Bu güzel çalışmalar Bursa ve Türkiye’ye örnek olacaktır” dedi.

Bursa Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı İbrahim Sönmez, koronun faydalı işler yaptığını, konsere gösterilen ilginin de bunun ispatı olduğunu söyledi. Sönmez, desteklerinden dolayı Büyükşehir Belediyesi Başkanı Alinur Aktaş ve Bursa Kent Konseyi Başkanı Şevket Orhan’a teşekkür etti.

Programın sonunda, protokol üyeleri tarafından Koro Şefi Kemal Kamalı, Osmangazi Halk Eğitim Merkezi Türk İşaret Dili Kursu Eğitmeni Emine Biçim ve Kuaför Pelin Nalcı Menteş’e günün anısına çiçek ve plaket takdim edildi.

Loading

Skip to content