Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı! 12 Bin Engelli İstihdamı Yapılacak…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN, Engelli Kamu Personeli Atama Töreni’nde yaptığı konuşmada “kamu kuruluşlarında 4-B, yani sözleşmeli statüsünde görev yapan personel için de yüzde 3 engelli çalıştırma mecburiyeti getirerek 12 bin engelli kardeşimize daha istihdam alanı açtık” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN, kamu kurum ve kuruluşlarında 4/B kadrosunda çalışanların da engelli memur atamasında kullanılan kadro hesaplamasına dâhil edilmesi yönünde bir talimat verdiğini,  bu kapsamda, 12.000 yeni engelli memur alımının yapılabileceğini belirtti.

17 Şubat 2022 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen engelli kamu personeli yerleştirme töreninde engelli vatandaşlara hitaben konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN; 4/B kadrosunda çalışanların da engelli memur atamasında kullanılan kadro hesaplamasına dâhil edileceği müjdesini verdi.

Ülkemizde kamuda kota uygulaması yolu ile engellilerin istihdama katılarak toplumsal yaşamda üretken bireyler olarak yer almaları hedefleniyor. Buna göre halen kamu kurum ve kuruluşlarının 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun (DMK) 4/A Maddesi kapsamında çalıştırdıkları personelin %3’ü oranında engelli çalıştırma yükümlülüğü bulunuyor.

2012 yılında uygulamaya konulan Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) ile engelli memur sayısında önemli artış gerçekleşti. 2002 yılında 5.777 olan engelli memur sayısı 2022 Ocak ayı sonu itibariyle 63.087’ye yükseldi. 17 Şubat 2022 tarihinde ÖSYM tarafından yapılan 2.927 yeni yerleştirme ile bu sayı 66.014’e çıktı.

Mevcut durumda kamu kurum ve kuruluşlarında, 657 sayılı DMK’nın 4/B Maddesi kapsamında 400.000 civarında personel çalışıyor.  Böylelikle, bu sayının da kadro hesaplamasına dâhil edilmesi yoluyla kamuda 12.000 yeni ilave kontenjan ihdas ediliyor. Ayrıca her yıl 4/B kapsamında çalışanların kotaya dâhil edilmesi ile bu sayının daha da artması bekleniyor.

Loading

Skip to content