Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Engelli İstihdamında 10 Katı Aşan Bir Artış Sağladık

Cumhurbaşkanı Fuat Oktay, 2022 Cumhurbaşkanlığı bütçe görüşmelerine ilişkin Türkiye Büyük Millet Meclisinde konuşma yaptı. Oktay, Türkiye’nin tank üretim çalışmalarını rahatsız eden mecralar bulunduğunu belirterek bu bağlamda kısıtlama, engelleme ve ambargolar getirildiğini anlattı. Oktay, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Biz yüzde 80’lere ulaştık, dediğimiz savunma sanayisindeki gelişmeleri bir anlamda da buna borçluyuz. ‘Her şeye, her türlü ambargoya ve engellemelere rağmen biz bunu başaracağız.’ dediğimiz, genç mühendisimizin ve bu şirketlerde çalışan arkadaşlarımızın, karar vericilerin en tepeden en alttaki kadrolara kadar her türlü çalışma azmi ve kararlılığına borçluyuz. Tabii ki ayrılan fonlar da aynı çerçevede milletimizin de fedakarlığıdır. Bu kaynak çerçevesinde de biz yine milletimize şükranlarımızı bir kez daha ifade ediyoruz. Tank konusu da böyledir. Tankın motorunu geliştiremezsiniz anlamında kısıtlama ve engel koyanlara rağmen, kötü komşu burada da bizi ev sahibi yapacak. Bu alandaki çalışmalarımız da çok ciddi şekilde devam ediyor. Güç alternatifi temini için çalışmalarımız devam ediyor. Aynı zamanda yerli güç paketinin tasarımı da bitirilmiştir ve prototip testleri devam etmektedir. Seri üretimi yapacak taraf için de güç paketinin temin edilmesi bu anlamda bir mücbir sebeptir. Sözleşmede tabii ki yükleniciden kaynaklanan gecikmelere ilişkin cezalar söz konusudur. Ama ülkeden kaynaklı kısıtlamalarla alakalı gayretimiz söz konusudur. Bunu da aştığımızı ve bu engelleri koyanlar da ‘Keşke yapmasaydık, bu vesileyle bunlar tank motoru sahibi oldu.’ diyecekler. O da uzak değil.”

Fuat Oktay, Türkiye’nin iş kazalarında dünya ve Avrupa’da ilk sıralarda yer aldığına ilişkin iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirterek 2002’den bugüne kadar yüz binde ölümlü iş kazası oranında yüzde 53,7, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun yayımlanmasının üzerinden geçen 7 yılda yüzde 40 iyileşme kaydedildiğini bildirdi. Oktay, Türkiye’nin iş sağlığı ve güvenliğinde iyi konumdaki ülkelere benzer bir seyirde olduğunu da vurguladı.

Engelli atamalarına ilişkin de Oktay, 2002 yılından itibaren kamuda istihdamda 10 katı aşan bir artış sağladık. 2002 yıl sonu itibarıyla memur olarak istihdam edilen engelli birey sayısı 5 bin 777’den 62 bin 337’ye ulaşmıştır. Ayrıca Sayın Cumhurbaşkanı’mız tarafından 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde, 2030 Engelsiz Vizyonumuzun açıklandığı toplantıda 750 engelli öğretmenin ataması yapılmıştır.” diye konuştu.

Görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanlığı ile bağlı, ilgili ve ilişkili kurum ve kuruluşların 2022 yılı bütçeleri TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. (HaberTürk)

Loading

Skip to content