27/05/2024

Engelli Bireyler Sosyal Hayata Adapte Oluyor

Antalya Büyüksehir Belediyesi (ABB) ile Kemer Belediyesi is birligince engelli bireylerin gelisimleri ve sosyal hayata daha fazla adapte olmalari için yapilan proje çerçevesinde engelli bireyler haftada bir gün çesitli aktivelerle vakit geçiriyor.

ABB Sosyal Hizmetler Uzmani Filiz Küle Ögüt ile Kemer Belediyesi Saglik Isleri Müdürü Özden Sayindas öncülügünde baslatilan proje çerçevesinde engelli bireylere spor, çesitli aktiviteler ve yoga egitimi verilerek, sosyal hayata daha fazla adapte olmalarinin saglanmasi hedefleniyor.

Proje çerçevesinde haftanin bir günü ABB Çamyuva Hizmet Binasi’na ücretsiz olarak tasinan engelli bireyler, Kemer Belediyesi Psikologu Sevilay Bozkaya esliginde duygu çalismasi yapiyor. Kemer Belediyesi Yoga Egitmeni Hediye Günay da engelli bireylere spor yaptirip çesitli aktivelerle eglenmelerini sagliyor. Engelli bireylere yönelik yapilan proje hakkinda bilgiler veren Kemer Belediyesi Saglik Isleri Müdürü Özden Sayindas, Kemer Belediyesi olarak engelli bireylerin her zaman yanlarinda olduklarini söyledi.

“Engelli bireylere her zaman önem verdik”

Sayindas, ABB ile yaptiklari ortak proje çerçevesinde haftanin bir günü engelli bireyleri evlerinden alarak ABB Çamyuva Hizmet Binasi’na getirdiklerini ifade ederek, “Engelli bireylere her zaman önem verdik ve vermeye devam ediyoruz. Bu çocuklarimizin hayata daha fazla entegre olmalari için çalisiyoruz. Çesitli aktiviteler, spor, psikolog esliginde kisisel becerilerini gelistirmeye yönelik oyunlar ve duyu çalismalari yapiyoruz” dedi.

“Belediye olarak engelli vatandaslarimizin yaninda olmaya devam edecegiz”

Her insanin bir engelli adayi olduguna dikkat çeken Sayindas, Kemer Belediyesi olarak engelli bireylere yönelik yaptiklari çalismalar hakkinda da sunlari kaydetti: “Engelli bireylere yönelik çesitli eglence ve oyun aktiviteleri düzenliyoruz. Engellilerin yasam kosullarini kolaylastirmak için yol ve kaldirimlarda engelli yollari yapiyoruz. Yaz aylarinda denize rahat ve güvenli sekilde girebilmeleri için engelli sezlongu temin ettik. Belediye olarak engelli vatandaslarimizin yaninda olmaya devam edecegiz.”

“Çocuklarimizin daha fazla egitim almasini istiyoruz”

Engelli birey annesi Güher Çelik, yaptigi açiklamasinda, engeli bireylere yönelik verdigi katkilardan dolayi Kemer Belediyesi’ne tesekkür ettigini söyledi.

Engelli bireylerin özel çocuklar olduguna isaret eden Çelik, “Aslinda bu çocuklarimiz toplum içine biraz zor karisiyor. Ama Kemer Belediye Baskani Necati Topaloglu bu konuda bize çok fazla destek oluyor. Kendisine çok tesekkür ediyorum. Kemer’de rehabilitasyon merkezi yetersiz. Çocuklarimizin daha fazla egitim almasini istiyoruz. Özel çocuklara yönelik daha fazla kurslar olmasini istiyoruz. ABB ile yapilan bu projeden oldukça memnunum” diye konustu.

Engelli birey annesi Seher Aricioglu, yaptigi açiklamada, “Çocuklarimiz için güzel bir proje. Burada yapilan çesitli etkinliklerle çocuklarimiz enerjilerini atiyor” diye konustu.

Engelli birey annesi Zeynep Basibüyük ise projeden çok memnun oldugunu belirterek, sunlari kaydetti: “Çocugum evde tek basina kaldigi zaman cani sikiliyor. Bu proje sayesinde haftanin bir günü de olsa güzel ve keyifli vakit geçiriyor. Sadece kendi çocugum için degil bütün özel çocuklar adina memnunum” diye konustu. (Beyaz Gazete)

Loading

Skip to content