16/07/2024

Engelli Bireylerin Toplum ve İş Hayatındaki Haklarıyla İlgili Panel Düzenlendi

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Engelsiz Yaşam Merkezi ve Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) iş birliğinde engelli bireylerin hukuksal çerçevede koşullarının iyileştirilmesi ve bilgilendirilmeleri için “İş ve Sosyal Yaşamda Engelliler Paneli” düzenledi.

“Engelliğin Farkında Olmak: Yükseköğretimde Bilişsel Gelişime Dayalı Bir Müfredat Oluşturma” Erasmus Projesi kapsamında Engelsiz Yaşam Merkezi Konferans Salonu’nda GAÜN Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Can Demirel ve Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emine Koban moderatörlüğünde yapılan panel, sosyal yaşamın getirdiği engellere ek olarak iş yaşamında pek çok konuda zorlayıcı durumla karşı karşıya gelen bireylerin sorun ve taleplerini gündeme getirdi. Çalışma hayatında engelli hakları ve yasal düzenlemeler konusunda davetlileri bilgilendirildi.

BİRÇOK UZMAN KONUŞMACI OLARAK KATILDI

Türkiye Sakatlar Konfederasyon Başkanı Yusuf Çelebi, İŞKUR İl Müdürü Yavuz Selim Öztürk ve projenin paydaşı olan Bursa Uludağ Üniversitesi’nden Hukuk Fakültesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Sabahattin Yürekli, Dr. Öğretim Üyesi Ayşenur Caner Şahin ve Gaziantep Üniversitesi Engelli Öğrenci Birim Koordinatörü Dr. Öğretim Üyesi Fatih Emrah Demir konuşmacı olarak yer aldı.

TOLAY: GAZİANTEP OLARAK BİRÇOK ALANDA İLKLERE İMZA ATTIK

Panelde konuşma yapan Büyükşehir Belediyesi Sağlık Hizmetleri ve Engelliler Daire Başkanı Dr. Serdar Tolay “Engelsiz Kent Gaziantep” hedefi doğrultusunda toplumun her kesimiyle iş birliği yaptıklarını ifade ederek şunları söyledi: “Kimimizin akrabası, kimimizin komşusu, kimimizin çocuğunun bir engeli var. Bizzat engelli olarak hayatını sürdüren milyonlarca insan var. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak engelli vatandaşların yaşamını kolaylaştırmak ve yaşadıkları sorunları beraber çözmek amacıyla üzerlerine düşen her türlü sorumluluğu yerine getirmeye çalışıyoruz. Bu konuda Gaziantep olarak birçok alanda ilklere imza attık. 2021-2022 öğretim yılından itibaren Gaziantep Üniversitesi Hukuk Fakültesinin lisans öğretimi müfredatına Türkiye’de ilk olarak “Engelli Hak ve Sorunları” dersinin konulmuş olmasının bu konuda ayrıca önemli.

Programda Engelsiz Yaşam Merkezi öğrencilerinden ve müzik eğitmenlerinden oluşan “Belkanto” orkestrasının müzik dinletisi katılımcılardan büyük ilgi gördü.

Loading

Skip to content