11/07/2024

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 6 Şubat’ta yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle naklini başka illere aldıran öğrencilere ilişkin, “Bugün itibarıyla naklini diğer illere aldıran 74 bin 24 öğrenci, tekrar naklini kendi memleketine aldırmış. Burada en fazla naklini aldıran, geri dönen öğrenciler Kahramanmaraş’a dönmüşler, 23 bin 663 öğrenci naklini geri aldırmış. İkinci sırada Hatay var, 13 bin 597 öğrenci, diğer taraftan Malatya 10 bin 405, dördüncü sırada da Adıyaman 9 bin 456 öğrenci.” dedi.

Ordu’dan AK Parti milletvekili adayı olan Özer, TRT Haber canlı yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.

Özer, Ordulularla birlikte son bir ayda çok yoğun mesai geçirdiklerini belirterek, “Milli Eğitim Bakanı iken 81 ilin eğitim sorunlarını çözmeye çalışırken, bir anda farklı bir ortamda bu süreci deneyimliyoruz. Bizim için çok keyifli bir süreç. Ordu’da vatandaşlarımıza yapılanları anlatıyoruz. Bakanlıkla birlikte milletvekili adaylığını yürütmek çok kolay değil. Allah’a şükür, vatandaşların yüzündeki tebessüm tüm yorgunluğumuzu attırmaya vesile oluyor.” diye konuştu.

Mahmut Özer, engelli öğretmen atamalarına ilişkin de şu değerlendirmede bulundu:

“Orada da son 20 yılın en yüksek engelli öğretmen ataması oldu. 3 bin 500 engelli öğretmen yani sistemde 12 bin öğretmen ataması yapılırken tek seferde 3 bin 500 engelli öğretmen ataması yaptık. Orada da sayın Cumhurbaşkanımız bir müjde verdi, ‘Başvuru yapıp da atanamayan yani 3 bin 500’e giremeyen tüm öğretmenleri atayalım’ dedi. Dolayısıyla başvuru yapan tüm engelli öğretmenlerin ataması gerçekleşmiş oldu bu da son 20 yılın, belki 30-40 yılın en büyük atamasıydı.”

Engelli öğretmen atamasında kontenjan açmadıkları alanlar olduğunu belirten Özer, “Mesela, muhasebe ve finansman. En fazla bana soru atanamayan engelli öğretmenlerimizden bunlardan geldi. Biyomedikal cihaz teknolojisi, denizcilik, su ürünleri gibi, 234 tane kontenjan açmadığımız için başvuru yapamayan, tercihte bulunamayan engelli öğretmenlerimiz vardı, bunlar e-KPSS puanı olduğu halde. 10 Mayıs Engelliler Haftası’nın güzel başlangıcı olsun, bu öğretmenlerimizin bugün itibarıyla başvurularını alacağız. Çarşamba ve perşembe günü tüm başvurularını alacağız, cuma günü de atayacağız.” diye konuştu. (Memurlar.net)

Loading

Skip to content