23/05/2024

Engelli Olan Çocuğu Olan Annelerin Emeklilik Hakkı! (İşte Detaylar)

İzmir Sosyal Güvenlik İl Müdürü Yavuz Kurt, ağır engelli çocuğu bulunan annelerin erken emekli olabileceğini belirtti, “2008 yılında yapılan düzenlemeyle, ağır engelli çocuğu bulunan annelerin erken emekli olabilmesi mümkün hale geldi, bu sayede ağır engelli çocuğu bulunan annelere pozitif bir ayrımcılık sağlandı” dedi. Toplumda korunacak en önemli yapının aile olduğuna ve bu düzenlemelerle engelli çocuğu bulunan annelerin hem fazladan prim günü kazandığına hem de emeklilik için gereken yaş hadlerinden indirim yapıldığına dikkat çeken Kurt, uygulamanın detaylarını da yineledi.

İl Müdürü Kurt, başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede ağır engelli çocuğu bulunan sigortalı kadınlara erken emekli olabilme olanağı sağlandığını vurguladı, “Bu düzenlemeden, işçi, esnaf, memur veya tarım işçisi olarak çalışan kadınlar yararlanabildiği gibi, isteğe bağlı sigorta primi ödeyen anneler de yararlanabiliyor” dedi.


Yararlanmaların Koşulları Nelerdir?
Vücudunda meydana gelen arızalar veya tedavisi olanaksız hastalıklar yüzünden günlük gereksinimlerini tek başına yerine getiremeyen ve başka birisinin sürekli bakımına muhtaç derecede engelli olan kişiler ağır engelli sayılıyor. Engel oranı, yüzde 50’nin üzerinde olup günlük yaşam aktivitelerini başkasının yardımı olmadan yerine getiremeyenler, ağır engelli kabul ediliyor.


Kadının sigortalı çalışması ya da isteğe bağlı sigorta primi ödemesi, sigortalı çalıştığı dönemde de engelli çocuğunun bakımını üstlenmesi, çocuğun evlenmemiş olması, sigortalı boşanmış ise çocuğun velayetinin mahkeme tarafından sigortalı anneye verilmiş olması, çocuğun bakım ve rehabilitasyon hizmetlerinden ücretsiz, sürekli ve yatılı olarak faydalanmıyor olması gerekiyor. Yavuz Kurt, bu olanaktan yararlanmak isteyen annelerin engelli çocukları için tıp fakülteleri ya da devlet hastanelerinden uygun sağlık kurulu raporu alarak SGK il müdürlüklerine ya da ilçelerde kurulu Sosyal Güvenlik merkezi müdürlüklerine başvurabileceğini belirtti.

Loading

Skip to content