Görme Engelli Çocuklar, Sesli Betimlemeli Tiyatroyla Buluştu

0 0

Görme engelli çocuklar, Turkcell’in Hayal Ortağım uygulaması aracılığıyla sesli betimlemeli tiyatroyla buluştu. 17 Eylül’de Zorlu PSM’deki Turkcell Platinum Sahnesi’nde ‘Peter Pan ve Varolmayan Ülke’ müzikali, görme engelli sanatseverleri misafir etti.

Turkcell, Türkiye’nin öncü kültür sanat kurumlarından Zorlu PSM ile sürdürdüğü iş birliği kapsamında ‘Peter Pan ve Varolmayan Ülke’ müzikaliyle yeni sezona kapılarını açarken, sesli betimleme uygulamasıyla görme engelli çocukları da sanatın coşkusuna ortak etti. Zorlu PSM’nin 10. sezonundaki çocuklara yönelik ilk etkinliği, 17 Eylül’de sesli betimlemeyle Turkcell Platinum Sahnesi’nde sanatseverlerle buluştu. J.M. Barrie’nin dünyaca ünlü romanı Peter&Wendy’den uyarlanarak Akbank Çocuk Tiyatrosu’nun 50. yılı için hayata geçirilen ‘Peter Pan ve Varolmayan Ülke’ müzikali, Turkcell’in Hayal Ortağım sesli betimleme teknolojisi sayesinde ilk kez görme engelli çocuklar tarafından da izlendi.

ENGELLERİ AŞAN UYGULAMALARLA HAYATA DOKUNUYORUZ
Turkcell Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Alper Ergenekon konuyla ilgili “Turkcell olarak kültür sanat alanında engelleri aşan uygulamalarla hayata dokunuyoruz. Herkesi kapsayan teknolojilerimiz gibi sanatsal faaliyetlerde de hiç kimseyi geride bırakmadan, özellikle engelli bireylerin sosyal ve kültürel faaliyetlerden erişilebilir bir şekilde istifade etmelerini sağlayacak çalışmalara öncülük ediyoruz. Geliştirdiğimiz anlık betimleme teknolojisiyle görme engellilerin artık ek hiçbir donanıma ihtiyaç duymadan, Hayal Ortağım uygulaması üzerinden sunulan canlı sesli betimlemeler ile tüm görsel detayları takip edebilmelerine destek oluyoruz” dedi. Görme engelli çocukları da sanatla buluşturmak amacıyla bir çocuk oyununun sesli betimlemeyle sahnelendiğini söyleyen Ergenekon, “Sürdürülebilir ve sosyal kapsayıcılık eksenli bu etkinliğimizin ilki 17 Eylül’de Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi’nde bir çocuk müzikaliyle gerçekleşti” dedi. (DHA)

Loading

About Post Author

Miraç Dursun

Miraç Dursun, üniversite mezunu olup uzun yıllar boyunca engelliler alanında proje, etkinlik ve çalışmalara öncülük etti. 2011 yılından itibaren köşe yazıları, röportaj, sosyal medya editörlüğü, şiirler, farkındalık kısa filmleri, engelliler alanında hukuk çalışmaları ve makaleleriyle hizmetine devam etmektedir. Engellilerdostu.com - Ankara İl Temsilciliği (2019 / 2021) Anadolu34.com - Ankara İl Temsilciliği (2020 / Devam) Engellininsesi.net - Ankara İl Temsilciliği (2021 / Devam)
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Skip to content