Görme Engelli Gazeteci Haber Yazıyor, Fotoğraf Çekiyor

Kırıkkale’de beş çocuklu bir ailenin son ferdi olarak görme engeliyle dünyaya gelen Moray, başarı dolu hayat hikayesiyle herkese rol model oluyor.

İlköğrenimine 1971’de İstinye İstanbul Körler Okulunun ilk öğrencisi olarak başlayan Moray, 1988’de Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümüne girdi. Çeşitli radyolarda haftalık programlar yaptı, 16 yıldan beri de aktif gazeteciliğini sürdürüyor.

Evli ve iki çocuk babası, 62 yaşındaki Moray, Türkiye’de Braille Alfabesi ile basılan ilk gazete olma özelliğini taşıyan Görülmeyen Gazete’nin yazı işleri müdürü. İstanbul Görme Engelliler Rehabilitasyon Merkezinde de bilgi teknolojileri ve iletişim dersleri veren Moray, meslek aşkını ve hayat hikayesini anlattı.

Hayatının üniversiteye girmesiyle değiştiğini belirten Moray, “Mesleğe başladıktan sonra işimi çok sevdim. Aslına bakarsanız bu işin göreni, körü olmuyor. Gazetecilik herkes için zor ve stresli bir meslek. Ben de o zorluğu ve stresi yaşadım. Hatta yeri geldi fotoğrafçılık yaptım. Çünkü burası bir yerel gazete.” diye konuştu. (AA)

Loading

Skip to content