17/07/2024

Görme Engelli Hafızın Azmi Örnek Oluyor!

Küçükçekmece’deki Çamlıkaltı Erkek Kur’an Kursu’nda, görme engelli öğrenciler, kendileriyle aynı kaderi paylaşan görme engelli bir hocadan Braille alfabesiyle Kur’an-ı Kerim okumayı öğrenip hafız oluyor. Halkalı’daki Çamlıkaltı Erkek Kur’an Kursu, 2012 yılında hizmete girdi. Aynı anda 100 öğrenciye hizmet sunulan kursta, 2013 yılından bu yana da görme engellilere Kur’an eğitimi veriliyor. Kurs, görme engelli öğrencilere Kur’an öğretilen tek kurs olma özelliği taşıyor.

Sadece İstanbul’dan değil, Türkiye’nin ve dünyanın farklı yerlerinden engelli hafız adaylarını buluşturan yatılı kursta, sesli kütüphane, kabartma ve sesli veri hazırlama birimleri de bulunuyor. Kursa gelen görme engelli öğrenciler, ilk olarak Braille alfabesi ile Türkçe, sonra Arapça okuma öğreniyor ve Kur’an-ı Kerim eğitimine başlıyor. Şu anda Çamlıkaltı Kursu’nda, yaşları, ırkları farklı, doğuştan ya da hastalık sonucu engelli olan 8 öğrenci eğitim alıyor. Üstelik de hocaları da kendileri gibi aynı kaderi yaşayan bir görme engelli.

Görme engelli hafız adaylarının görme engelli hocası Ali Duman 2,5 senedir Çamlıkaltı Erkek Kur’an Kursu’nda çalıştığını belirterek, geçen sene salgın nedeniyle Türk öğrencilere değil, sadece Sudan’dan gelen iki öğrenciyi hafızlık diploması verdiklerini söyledi.

Bu yıl 8 görme engelli öğrencisi olduğunu, bazısının hiç Kur’an-ı Kerim okumayı bilmediğini dile getiren Duman, Kur’an öğretme sürecini şöyle ifade etti: “Kursta ilk olarak kabartma bilmeyenlere kabartmadan Türkçe yazıyı, ardından kabartmadan elifba öğretiyoruz. Bir sene bitince durumuna göre diğer hocalarımızla hafızlık eğitimlerine koordineli olarak devam ediyoruz. Bu projede diğer öğrencilerle kaynaştırma şeklinde hafızlık eğitimlerini yaptırıyoruz. Eğer hafızlık yerine Arapça okumak isteyenler olursa onlar da kursumuzun Arapça bölümünde eğitimlerine devam ediyor.” (AA)

Loading

Skip to content