Görme Engelli Öğretmen Zihinsel Engelli Öğrencilerine Gitarı ve Şarkılarıyla Ulaşıyor

Doğuştan görme engelli 31 yaşındaki müzik öğretmeni Ümran Sevinç, Tire Özel Eğitim Uygulama Okulu’ndaki zihinsel engelli öğrencilerinin yüreklerine notalarla ve söylediği şarkılarıyla dokunuyor.

Ümran Sevinç, İzmir Aşık Veysel Görme Engelliler İlkokulu’nda başlayan eğitim hayatını, Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuvarı’nı ikinci bitirerek aldığı diplomayla 2015 yılında tamamladı.

KPSS’nin ardından Konya’ya müzik öğretmeni olarak atanan Sevinç, tayinle yeniden İzmir’e döndü ve Tire Özel Eğitim Uygulama Okulu’ndaki zihinsel engelli öğrencilere eğitim vermeye başladı.

Eşine az rastlanan kadife bir ses tonuna sahip Sevinç, gitarının eşlik ettiği şarkılarıyla sınıfını dolduran zihinsel engelli öğrencilerine umut taşımaya çalışıyor.

Motivasyon kaynağı

Ümran Sevinç, bağlama çalan babasına eşlik etmeye başladığı çocukluk döneminden bu yana müziğin içinde olduğunu söyledi.

Ailece müziğe yatkın olduklarını, babası bağlama çalarken kendisinin de ona eşlik ettiğini dile getiren Sevinç, ailesinin müziğe olan hevesini görünce kendisini desteklediğini, enstrüman çalmaya başladığını anlattı.

Hayata tutunmasını sağlayan müzik sayesinde şimdi öğrencileriyle iletişim kurduğunu ifade eden Sevinç, şunları aktardı:

“Okulumuzda konuşamayan, durumu ağır olan öğrenciler var, onlar konuşamadıkları için iletişim kuramıyorum ama konuşabilenlerle iletişim kurabiliyorum. Gerçekten çok rahat. Buradaki öğretmenlerle, öğrencilerle tanışmak çok güzel. Çok güzel, çok zevkli geçiyor derslerimiz. Müzik dinletiyorum. Müzik öğretmeni arkadaşımla bazen ortak ders yapıyoruz o bağlama çalıyor. Ben bağlama ve gitar çalıyorum, ortak bir şeyler çalıp söylüyoruz.” dedi.

Sevinç, müzik derslerinin okuldaki öğrencilere motivasyon açısından katkı sağladığına dikkati çekti.

Öğrencilerine şarkılarıyla mutluluk ve sevinç aktardığını dile getiren Sevinç, “Buradaki öğrenciler motive oluyorlar. Bir şeyler öğrenmek adına değil de… Çünkü müzik dersinde öğrencilere yönelik teori anlamında bir şey yapamadığımız için, yani bir nota öğretemiyorsunuz, şarkı söyletemiyorsunuz öğrencilere, bir konu ile ilgili bilgi veremiyorsunuz ama çaldığım şarkıları eşlik ediyorlar, oynuyorlar. En azından bu şekilde onların motivasyonuna katkı sunmuş oluyorum.” diye konuştu.

Müzik sınıfı olsun istiyor

Ümran Sevinç görev yaptığı okulda müzik sınıfı olmasını istediğini belirterek, “Ben burada müzik sınıfının çok olmasını istedim. İçinde enstrümanların olabileceği, çocuklara çaldıramam ama en azından kendimize ait bir sınıf olsa çok daha iyi olur.” dedi.

Rehberlik Öğretmeni Kadir Cenan da Ümran Sevinç’in özverili ve çalışkan bir öğretmen olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Çok da uyumlu kendisi. Biz kendisinden çok memnunuz. Ümran Hocamın çocuklarla diyaloğu çok iyi, biraz daha özverili davranıyor, onlarla müzikler yapıyor, derslere giriyor. Bütün arkadaşlarımız da onu çok seviyor. Sesi de çok güzel olan bir öğretmenimiz. Kendisiyle çalışmaktan çok memnunuz açıkçası.” dedi. (AA)

Loading

Skip to content