Görme Engelliler İçin ‘Braille Matbaası’ Kuruldu

0 0

Pakistan’ın Hayber Pahtunhva eyaletinde görme engelliler için Braille alfabesiyle kitap basan ilk matbaa hizmete başladı. Görme engellilere hizmet veren enstitüde Braille alfabesiyle hazırlanmış kitaplar, görme engelli öğrencilerin eğitimine katkı sağlıyor.

Matbaada kullanılan Braille yazıcılar sayesinde özel kağıtlar üzerinde dokunsal noktalar oluşturuluyor. Yazılı belgeler, görme engelli kişiler için erişilebilir kılınıyor.

Makinenin operatörlerinden Muhammed İshak, Braille`nin Pakistan`da türünün ilk basım makinesi olduğunu söyledi.

İshak, “Pakistan`ın farklı şehirlerinde Braille makineleri var ancak otomatik değiller. İlk modern bilgisayarlı Braille makinesine sahip olmak şehrimiz için bir onurdur” dedi.

İslam araştırmaları alanında yüksek lisans derecesine sahip görme engelli Muhammed Kabir, eskiden Pencap, Sindh ve Bangladeş`ten kitap ithal ettiğini söylüyor.

Kabir, engelli öğrencilerin kendi şehirlerinde müfredatlarını inceleyebileceklerini vurguladı. (TRT)

Loading

About Post Author

Miraç Dursun

Miraç Dursun, üniversite mezunu olup uzun yıllar boyunca engelliler alanında proje, etkinlik ve çalışmalara öncülük etti. 2011 yılından itibaren köşe yazıları, röportaj, sosyal medya editörlüğü, şiirler, farkındalık kısa filmleri, engelliler alanında hukuk çalışmaları ve makaleleriyle hizmetine devam etmektedir. Engellilerdostu.com - Ankara İl Temsilciliği (2019 / 2021) Anadolu34.com - Ankara İl Temsilciliği (2020 / Devam) Engellininsesi.net - Ankara İl Temsilciliği (2021 / Devam)
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Skip to content