İnstagram’dan İşitme Engelli Kullanıcılara Yeni Özellik!

0 0

Fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram, yeni özellikler üzerinde çalışmaya devam ediyor. Popüler uygulama son olarak, salı günü yaptığı duyuruyla ana sayfadaki videolara otomatik altyazı özelliği getirdiğini açıkladı. 

Altyazı desteği bir süredir sosyal medya platformunda bulunuyordu, ancak içerik üreticilerin videolarına manuel olarak eklemeleri gerekiyordu. Artık bu gereksinim ortadan kalktı. CEO Adam Mosseri, paylaştığı bir tweette otomatik altyazı özelliğinin sağır ve işitme güçlüğü çeken kullanıcılara kolaylık sağlayacağını belirtti. Mosseri altyazıların isteğe bağlı olduğunu ve açılıp kapatılabileceğini kaydederken, Instagram’ın Twitter hesabında yapılan paylaşımda 17 dilin desteklendiği ifade edildi.

TÜRKÇEYİ DE KAPSIYOR

Otomatik altyazı desteği Türkçe, İngilizce, İspanyolca, Portekizce, Fransızca, Arapça, Vietnamca, İtalyanca, Almanca, Rusça, Tayca, Tagalogca, Urduca, Malayca, Hintçe, Endonezyaca ve Japonca dahil olmak üzere 17 dilde kullanıma sunuldu.

Şirket, yakında daha fazla dili destekleyeceklerini de ifade etti. Aynı zamanda altyazıların yapay zeka ile oluşturulduğunu vurgulayan Instagram, insanlar özelliği kullandıkça altyazı kalitesinin iyileşeceği bilgisini aktardı. Bu da, videodaki ses ile otomatik oluşturulan altyazı arasında bir uyuşmazlık sorunu yaşanabileceği ve bunun kalıcı olmayacağı anlamına geliyor.

Instagram yeni özelliği şu ifadelerle duyurdu: “Akıştaki videolar için otomatik olarak oluşturulan altyazı özelliğini paylaşmaktan heyecan duyuyoruz. Altyazı ile Instagram, sağır/işitme güçlüğü çeken topluluklar için daha erişilebilir hale gelecektir. Altyazıları açmak veya kapatmak tamamen sizin tercihinize bağlı.”

ALTYAZI ÖZELLİĞİ NASIL AKTİF HALE GETİRİLİR?

Instagram uygulamasında Ayarlar > Hesap > Açıklamalı Altyazılar bölümüne girerek video altyazılarını aktif hale getirebilirsiniz. Altyazının dili ne yazık ki manuel olarak değiştirilemiyor. Instagram’ı hangi dilde kullanıyorsanız altyazı da öyle gösteriliyor.  Aynı özelliğin bulunduğu YouTube’da ise böyle bir sınırlama yok. (Shiftdelete.net)

Loading

About Post Author

Miraç Dursun

Miraç Dursun, üniversite mezunu olup uzun yıllar boyunca engelliler alanında proje, etkinlik ve çalışmalara öncülük etti. 2011 yılından itibaren köşe yazıları, röportaj, sosyal medya editörlüğü, şiirler, farkındalık kısa filmleri, engelliler alanında hukuk çalışmaları ve makaleleriyle hizmetine devam etmektedir. Engellilerdostu.com - Ankara İl Temsilciliği (2019 / 2021) Anadolu34.com - Ankara İl Temsilciliği (2020 / Devam) Engellininsesi.net - Ankara İl Temsilciliği (2021 / Devam)
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Skip to content