Noter İşlemlerinde Görme Engellilere Yönelik ‘Ayrımcı Tutum’ Kararı

0 0

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), görme engellilerin noter işlemlerinde 2 tanık bulundurulması uygulamasına, ‘ayrımcı tutum’ gerekçesiyle son verilmesi yönünde, Adalet Bakanlığı ve Türkiye Noterler Birliği’ne tavsiye kararı verdi.

KDK, 2022 yılında, beraberinde tanık bulunmadığı için noterde işlem yaptıramayan görme engelli kişinin başvurusunu değerlendirdi. KDK, söz konusu kişinin, mağduriyetiyle ilgili kurumlardan görüş aldı. Bunun sonucunda, Adalet Bakanlığı ile Türkiye Noterler Birliği’ne engelli vatandaşlar için tanık bulundurma zorunluluğu uygulamasına son verilmesi tavsiyesinde bulunulması kararlaştırıldı. Kararda, Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler, anayasa ve kanunlar kapsamında ayrımcılığın yasak olduğu, bu yönde yasal güvencelerin bulunduğu belirtildi.

‘Noterlik Kanunu’nda görme engelli bireylerin talep etmeleri halinde, işlemlerini 2 tanık huzurunda yapabileceğinin düzenlendiği, daha sonra çıkarılan genelge kapsamında ise 2 tanık bulundurulmasının zorunlu kılındığı ifade edildi. ‘Engelsiz Adalet Çalıştayı’nda da görme ve işitme engellilerin noterlik işlemlerindeki karşılaştıkları bu durumun gündeme geldiği kaydedildi.

‘UYGULAMAYA İVEDİLİKLE SON VERİLMELİ’

Gelişen teknolojiyle, engelli bireylerin toplumsal yaşama katılımının yaygınlaştığı, görme engelli bireyin herhangi bir belgeyi, yardıma ihtiyaç duymadan okuyup inceleyebildiği ifade edilerek, noter işlemlerinde 2 tanık zorunluluğunun ‘ayrımcı tutum’ olduğu kaydedildi. Kararda, “Görme engelli bireylerin farklı muameleye tabi tutulması ile ‘eşitlik’ ilkesine aykırılık teşkil eden ve ayrımcılık yasağının ihlali niteliği taşıyan uygulamaya ivedi olarak son verilmesi, bu yöndeki teknik çalışmaların makul sürede tamamlanması ve çalışmaların belirli bir program dahilinde kamuoyu ile paylaşılmak suretiyle tamamlanması yönünde Adalet Bakanlığı’na ve Türkiye Noterler Birliği’ne tavsiyede bulunulmasına karar verildi” denildi. (DHA)

Loading

About Post Author

Miraç Dursun

Miraç Dursun, üniversite mezunu olup uzun yıllar boyunca engelliler alanında proje, etkinlik ve çalışmalara öncülük etti. 2011 yılından itibaren köşe yazıları, röportaj, sosyal medya editörlüğü, şiirler, farkındalık kısa filmleri, engelliler alanında hukuk çalışmaları ve makaleleriyle hizmetine devam etmektedir. Engellilerdostu.com - Ankara İl Temsilciliği (2019 / 2021) Anadolu34.com - Ankara İl Temsilciliği (2020 / Devam) Engellininsesi.net - Ankara İl Temsilciliği (2021 / Devam)
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Skip to content