Öğretmen, Kendisi Gibi Engelli Öğrencilerin Teneffüs Arkadaşı…

0 0

Gaziantep’te yüzde 40 engelli raporu bulunan, yürüme güçlüğü çeken sınıf öğretmeni Mustafa Alkan (41), 3 engelli öğrencisinin diğer arkadaşları gibi sosyalleşmediğini fark edip, hareket geçti. Alkan, okul bahçesinde basketbol oynayıp, 3 çocuğun sosyalleşmesini sağlıyor. Teneffüslerde de sık sık öğrencileri ile bir araya gelen Alkan, “Umarım, bu davranışımız herkese örnek olur. Umarım, herkes bu çocukların da başarabilecekleri çok şeylerinin olduğunun farkına varır” dedi.

Yıllar önce okuduğu Vehbi Dai İlkokulu’na, 2011’de sınıf öğretmeni olarak atanan doğuştan yürüme engelli Mustafa Alkan, bedensel engelli öğrencileri Hüseyin Talha Açıkbaş (6), Ecrin Öztürkmen (8) ile Suriye uyruklu Ali Mustafa’nın (9) okul bahçesinde arkadaşları gibi sosyalleşmediğini fark etti.

Okul yönetiminden izin alan Mustafa Alkan, mesai saatini bitirdikten sonra 3 engelli öğrenci ile bir araya gelip, vakit geçiyor.

Teneffüslerde de öğrencileri ile beraber olan Mustafa Alkan, okul bahçesinde basketbol oynayıp, 3 çocuğun sosyalleşmesini sağlıyor.

‘ONLARI EN İYİ BEN ANLARIM’ 

Engelli öğrencilerini görünce kendi çocukluğunun aklına geldiğini belirten Mustafa Alkan, “Ben de engelli bir bireyim. Çocuklarımız çok küçük.

Onların arkadaşları gibi koşup oynayamadıklarını, sportif faaliyetlerde bulunamadıklarını fark ettim.

Onları en iyi ben anlarım düşüncesi ile böyle bir çalışma başlattım. Sabah öğrencilerime ders verdikten sonra, okul bahçesinde yürüme engelli öğrencilerim ile basketbol çalışıyoruz.

Amacım, dışlanmadıkları hissini oluşturmak, fırsat verilince üstün başarılara imza atabileceklerini göstermek” dedi. Engelli öğrencilerin spor faaliyetlerde bulunabilmesi için özel ilgilenilmesi gerektiğini ifade eden Alkan, “Böylelikle hem engelli öğrencilerimizin kasları gelişiyor hem de dışlanmamış olduklarını hissediyorlar. Umarım, bu davranışımız herkese örnek olur. Umarım, herkes bu çocukların da başarabilecekleri çok şeylerinin olduğunun farkına varır. Bu imkanları bizlere sağladıkları için öncelikle okul idaremize teşekkür ediyoruz. (DHA)

About Post Author

Miraç Dursun

Miraç Dursun, üniversite mezunu olup uzun yıllar boyunca engelliler alanında proje, etkinlik ve çalışmalara öncülük etti. 2011 yılından itibaren köşe yazıları, röportaj, sosyal medya editörlüğü, şiirler, farkındalık kısa filmleri, engelliler alanında hukuk çalışmaları ve makaleleriyle hizmetine devam etmektedir. Engellilerdostu.com - Ankara İl Temsilciliği (2019 / 2021) Anadolu34.com - Ankara İl Temsilciliği (2020 / Devam) Engellininsesi.net - Ankara İl Temsilciliği (2021 / Devam)
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Skip to content