12/07/2024

Önceliğimiz Kadroya Geçememiş 90 Bin Taşeron İşçi!

Bilindiği gibi uzun yıllar kamu kurumlarında taşeron  işçi olarak çalışan yaklaşık 500 bin işçi, 2018 yılında 696 sayılı KHK ile kadroya geçirildiler.

Ancak 696 sayılı KHK kamudaki sorunlu istihdam uygulamalarını bütünüyle ortana kaldırmadı.  

Belediye şirket işçileri ve geçici işçi kadrosuna atanan işçiler ile   KİT, özel bütçeli kuruluş, çağrı merkezi,  hastane bilgi işlemi vs. gibi kadrolarında çalışan ve kadroya alınmayan işçilerin mağduriyeti sürüyor.

Mağduriyet yaşayan bu kesimlerin bir diğeri de geçici işçiler.

696 sayılı KHK’daki hükümlere göre, geçici işçi olarak istihdam edilecek  personel; en son hizmet alım sözleşmelerinde öngörülen dönem ve çalışma sürelerini aşmamak kaydıyla, 5620 sayılı Kanun’un 3. maddesi hükümleri çerçevesinde istihdam edilmeye devam ediliyorlar.

Taşerondan kadroya geçemeyen işçiler için Bakan Bilgin’den müjdeli bir haber geldi.

Sözleşmeli personel sorununun ardından kadroya geçmemiş taşeron işçilerin gündemlerinde olacağını söyleyen Bilgin, kadroya geçememiş 90 bin civarında taşeron işçi bulunduğunu, önceliklerinin kadroya geçmemiş bu işçiler olacağını aktardı. Bilgin, “Taşeron işçilerle ilgili bir çalışmamız var. O da ayrı bir dosya. Sözleşmeli personelle ilgili çalışma bittikten sonra onu ele alacağız.” dedi. 

Bakan Bilgin, sözleşmeli personel ve geçici işçiler konularının da bir an önce çözülmesi gereken dosyalar olduğunu söyledi. (Kamuiscileri.net)

Loading

Skip to content