17/07/2024

Ortopedik Engelli Kütüphaneci, Öğrencilere Işık Oluyor

Bingöl’de doğuştan bedensel engelli Birgül Aran, görev yaptığı okul kütüphanesinde eğitim aşkıyla öğrencilere örnek oluyor.

Bingöl’de dirsekten iki kolu, diz kapağından itibaren iki bacağı olmayan Aran, Avrupa İslam Üniversitesi İslami İlimler Fakültesinden mezun oldu. Daha sonra Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Lisans Programını tamamlayan Aran, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Cevdet Yılmaz Ortaokulu Kütüphanesi’ne 2018 yılında memur olarak atandı. Protez desteğiyle yürüyen ve kendisini hayata bağlayan kitaplarla iç içe görev yapan Aran, eğitim hayatını sürdürmeye karar verdi.

Anadolu Üniversitesi İlahiyat Önlisans Programı’ndaki eğitiminin ardından Bingöl Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tarih Anabilim Dalı Tezli Yüksek Lisans Programı’nı da başarıyla tamamlayan Aran, Anadolu Üniversitesi Adalet Meslek Yüksekokulu’nda eğitimini sürdürüyor.

Kütüphanedeki görevi sırasında yakından ilgilendiği öğrencilere kitap okumayı sevdiren Aran, kısa sürede yakın ilişki kurduğu öğrencilerin “Birgül ablası” oldu.

“Kitaplar elim ve ayağım oldu”

Birgül Aran ilkokul, ortaokul ve lisede çok başarılı bir öğrenci olduğunu söyledi.

Çocukluğundan beri kitap okuduğunu dile getiren Aran, engelini kitap okuyarak aştığını ifade etti.

Aran, çocukluğunda harçlıklarıyla kitap aldığını anlatarak, “Kitap okumam beni dışarı çıkardı. Kitaplar benim elim ve ayağım oldu. Kitap okuduktan sonra aslında engelimin bana engel olmadığını anladım. İnsandaki engelin, vücutta, bedende olmadığının idrakine vardım. Bu sayede kendimi gerçekleştirme yoluna da gittim. Kitaplar bana dünyanın hiç bilinmeyen kapılarını açtı. Birçok hikayede yer almamı sağladı.” dedi.

Okul kütüphanesinde göreve başlamadan önce sık sık halk kütüphanesine gittiğini dile getiren Aran, “Şu anki görevim beni çok mutlu ediyor. Hem kitaplarla hemhal oluyorum hem de çocuklarla bir arada olmak beni mutlu ediyor. Her türlü kitap okudum ve okumaya da devam ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Aran, teknoloji çağında çocukların bilgi kirliliğinden korunması adına gayret gösterdiğini aktararak, çocukların bu yaklaşımla kitaplara ilgisinin arttığını kaydetti.

İnsanlık göz, el, ayak olmuş olsaydı duvardaki resimden farkımız olmazdı. İnsan bedenden ibaret değildir. Beden onu sınırlayan elbisesidir. Ben okudukça insan olmanın kemaline varmak için de büyük bir mücadele verdim.” diyen Aran, dibe battığı zamanlarda kitapların elinden tutup, yükseğe çıkmasını sağladığını belirtti. (AA)

Loading

Skip to content