23/05/2024

Türk Kızılay’ı, Engelsiz Kulüp Projesi ile Engeller Aşılıyor

Türk Kızılay tarafından yaklaşık 2 yıl önce hayata geçirilen “Engelsiz Kulüp” projesi kapsamında bir araya gelen ve her birinin Kızılay ile farklı tanışma hikayesi bulunan 15 engelli, diğer gönüllülerle koordineli çalışıyor.

Engelsiz Kulüp Başkanı Bekir Özdeniz, yaklaşık 10 yıl önce tanıştığı Türk Kızılayın kendisi için ayrı bir anlam ifade ettiğini söyledi.

“Ortaokul öğrencisiyken babam beni sırtında taşıyarak okula götürüp getiriyordu. Kızılayın aldığı akülü araç ilk akülü aracım olmuştu ve çok mutlu olmuştum. Şimdi de kırmızı yelek giyen gönüllüler arasına katılmanın sevincini yaşıyorum.” diyen Özdeniz, o süreçten sonra Kızılaya karşı ilgisi ve heyecanının arttığını belirtti.

“Gönüllülük engel tanımaz”

Kızılayın çalışmalarını yakından takip ettiğini anlatan Özdeniz, şöyle konuştu: “Nerede Kızılay yelekli gönüllü ağabey ve ablaları görsem çok mutlu oluyordum. Bana akülü araba hediye ettikleri o günleri hatırlıyordum. 15 üyeyle faaliyetleri yürütüyoruz. Hem engellilere yardımcı olmaya hem de Kızılayın diğer birimleriyle koordineli şekilde çalışıyoruz.” dedi.

Gönüllü olarak koşturmakta hiçbir engel tanımadıklarını ifade eden Özdeniz, bu çalışmalarda yer alarak engellilerin toplumun bir parçası olduğunu göstermek istediklerini aktardı.

Engellileri hayatın her alanında aktif hale getirdiklerini anlatan Özdeniz, şöyle devam etti: “Sokak hayvanlarımıza mama dağıttık. Toplumumuzun diğer kesimlerine yardımcı olduk. Salgın döneminde maske dağıttık, vatandaşları aşıya davet ettik, tiyatro düzenledik. Toplumun tüm fertlerine yardımcı olduk. Salgın döneminde ihtiyaç sahiplerine hazırlanan yemekleri paketledik. Yıl boyunca sahada olduk. Gönüllülük engel tanımaz. Bu sloganımızı sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı. (AA)

Loading

Skip to content