16/07/2024

Yeniden Refah Partisi, Engelli Atamalarına İlişkin Açıklama Yaptı

Yeniden Refah Partisi Engelli Koordinasyon Başkanlığı tarafından Engelli atamalarına ilişkin basın açıklaması yapıldı.

SÖZ VERİLEN ENGELLİ KAMU PERSONELİ ATAMALARI HAKKINDA

Hayatlarındaki tüm olumsuz etkilere rağmen canla başla mücadele eden Engelli vatandaşlarımızın sosyal hayata kazandırılmaları ve dezavantajlı durumlarından sıyrılmaları için istihdamdaki oranı %3 den %5 e çıkarılmalıdır.

Bu sorunu çözmek 10 milyon Engelli vatandaşımızın rahat nefes almasına ve gelecek kaygısının giderilmesine ve yuva kurmasına vesile olacaktır.

Engellileri mağdur eden 2022 yılı Engelli memur atama töreninde vaat edilen 4B sözleşmeli personel statüsünün de kapsam içine alınarak 12 bin istihdam sözünün yerine getirilmemesidir.

12 bin rakamına ilave olarak kamudaki Engelli açığı talepleri tam olarak toplanıp ilk etapta en az 15 bin engelli ataması yapılmalıdır.

Kamu da ortopedik engelli, görme engelli ve işitme engelli olan vatandaşlarımızın yardımcı hizmetler sınıfında istihdam edilmelerinden doğan problemler Yardımcı Hizmetler de değil Genel İdari Hizmetler sınıfında istihdam edilmek suretiyle çözülebilir.

Yıllardır çözüm bulunmaya çalışılan özel sektörde Engelli personel çalıştırma zorunluluğu yakından takip edilmeli ve bu konuda caydırıcı kanunlar çıkartılıp takibi yapılmalıdır.

Özel sektörde çalışan Engelli bireylerin yaşadıkları sorunlara mutlaka müdahale edilmeli ve Engelli bireyi sağlıklı birey gibi çalıştırma niyetinde olan işletmeler tespit edilip sıkı denetim yapılıp Engellilerin özel sektörde güvenle çalışmalarının yolu açılmalıdır.

Engelli bireylerin çalışması sadece gelir elde etmek değil, sosyalleşmek, özgüvenini geliştirmek ve potansiyelini kanıtlamak demektir.

Milli Görüşün temsilcisi Yeniden Refah Partisinin genç ve tecrübeli kadroları olarak “Engelli vatandaşlarımıza hizmet, inancımızın gereğidir” prensibini benimsemiştir. Saygılarımızla.

Loading

Skip to content