Yeniden Refah Partisi, EKPSS Atamasına Yönelik Önemli Açıklama Yaptı!

Yeniden Refah Partisi Engelli Koordinasyon Birim Başkanı Davut Konakçı, Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı 2022 atamasına ilişkin “kadro sayılarına” yönelik basın açıklaması yaptı.

Davut Konakçı’nın açıklamaları şu şekilde; 2021 Aralık ayında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Derya Yanık, sosyal medya aracılığı ile 2022 Ocak ayında kamuya 2.927 engelli atanacağını ilan etmiştir. Bu sayıyı asla kabul etmiyoruz.

Bu rakam olması gereken sayının çok altında olup, 2020 yılında atama yapılmaması ve 2021 yılında sadece 1.961 atama yapılması da göz önüne alındığında bu açıklaması Engelli vatandaşlarımızı derinden üzmüştür.

Resmî kurumların açıkladığı veriler gereğince kamuda istihdam edilmesi zorunlu engelli personel oranı %3 olduğuna göre, en az 66 bin Engelli personel istihdam edilmelidir. Oysaki, şu an 58 bin Engelli personel istihdam edilmiştir.

Günümüz istatistiklerine göre engelli istihdamındaki oran %3’den %5’e acilen çıkarılması gerekir.

Ayrıca kamu da ortopedik engelli, görme engelli ve işitme engelli olan vatandaşlarımızın yardımcı hizmetler sınıfında istihdam edilmelerinden doğan problemler Yardımcı Hizmetler de değil Genel İdari Hizmetler sınıfında istihdam edilmek suretiyle çözülebilir.

Uzun yıllardır çözüm bulunmaya çalışılan özel sektörde Engelli personel çalıştırma zorunluluğu yakından takip edilmeli ve bu konuda çözüme odaklı kanunlar çıkartılıp takibini yapmak uygun olacaktır.

Ülkemizde yaklaşık 10 milyon Engelli vatandaşımızın yaşadığını unutmamak gerekir.

Loading

Skip to content