12/07/2024

Yıl Sonu Geldi Engellilerin Sorunları Hala Çözülmedi

Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Engelli Vatandaşlar Başkanı Davut Konakçı, engellilerin sorunlarını basın açıklamasında dile getirdi.

Davut Konakçı: Engelli aracı alımındaki amaç; engellilerin hayatını kolaylaştıracak özellik ve donanıma sahip araçları uygun fiyata almalarını sağlamaktır. Örneğin; otomatik vites, otomatik acil fren sistemi, otomatik takip mesafesi, otomatik cam silecekleri, otomatik uzun-kısa far kontrolü vs. bu özellik ve donanımların mevcut olduğu en uygun sıfır araçların fiyatları bugün itibariyle ortalama 750.000 TL. – 1.500.000 TL. fiyat aralığındandır. Bu araçlarda ÖTV indirimi yapıldığında dahi 400.000 TL- 850.000 TL seviyesinde olacaktır.

Özel Tüketim Vergisi Kanunun 7. Maddesine istinaden yurtdışından ithal edilen ikinci el araçlarda 3 yıl şartı aranmaktadır. Bu ortamda ve bu maliyetlerle yurtdışından 3 yaş altı araç almak imkânsızdır.

Engelli araç alımındaki mağduriyetlerin giderilmesi için ne yapılmalıdır? Engellilerin sıfır araç alımındaki fiyat sınırının en az 1.500.000 TL ye ve 1.600 cc motor hacmi sınırı getirilmelidir. Engeliler için yurtdışından ithal edilebilecek araçların ise yaş sınırı 0-10 yaş arası araçlar olarak değiştirilmelidir.

Engelli vatandaşlarımızın bir diğer sorunu ise engelli maaşlarıdır. Bunun çözümü ise engelli maaşlarının asgari ücret seviyesine getirilmesidir.

Engellilerin muhtaçlığının belirlenmesinde hane halkının toplam geliri değil, engelli vatandaşın kendi geliri baz alınarak çözüme ulaşılabilir.

2022 Nisan ayında kapılan EKPSS sınavından bugüne kadar engelli personel ataması yapılmamıştır. Oysaki engelli vatandaşlarımız dört gözle atama beklemektedir. İşkur üzerinden toplamda 1500 yerleştirme yapılmış olup burada da 35 yaş sınırı getirilmiştir. Engelli bireylerin çalışması sadece gelir elde etmek değil, sosyalleşmek, özgüvenini geliştirmek ve potansiyelini kanıtlamak demektir.

Kamu da ortopedik engelli, görme engelli ve işitme engelli olan vatandaşlarımızın yardımcı hizmetler sınıfında istihdam edilmelerinden doğan problemler, “Yardımcı Hizmetler” sınıfından değil kendi mezun oldukları branşlarda istihdam edilmek suretiyle çözülebilir.

Bakıma ihtiyaç duyan tüm engelli vatandaşlarımıza sosyal hizmetler gözetiminde verilen bakım hizmetleri devam ettirilecek. Bakımını üstlenen kişiye verilen maaş yükseltilip en az asgari ücret tutarına getirilip SGK pirimi devlet tarafından karşılanmalıdır.

Bu vesile ile tüm engelli vatandaşlarımızı saygı, sevgi ve hürmetle selamlıyoruz.

Loading

Skip to content