2022 FIFA Dünya Kupası’nda Engelli Taraftarlar da Unutulmadı

0 0

2022 FIFA Dünya Kupası için statlarda oluşturulan özel odalar, engelli taraftarların hayallerini gerçeğe dönüştürmesini sağlıyor.

Katar’ın ev sahipliği yaptığı turnuvada müsabakaların oynandığı Al Bayt, Lusail ve Education City statlarına, engelli taraftarların Dünya Kupası heyecanını tribünden yaşayabilmesi için özel odalar kuruldu.

Özel gereksinimleri olan taraftarlar, teknoloji ile donatılmış sessiz odalarda maçları takip etme imkanı buluyor. Özel personellerin yönetimindeki odalar sayesinde stattaki gürültünün ve ışıkların engelli taraftarlar için sıkıntı oluşturmasının önüne geçiliyor.

Bu deneyimi yaşamaktan duyduğu mutluluğu dile getiren 35 yaşındaki Faslı taraftar Yassine Chahboub, FIFA’ya yaptığı açıklamada, “Her zaman Dünya Kupası’nı yerinde izlemenin hayalini kuruyordum. Katar’da tribünde takımımı destekleyeceğimi hiç düşünmemiştim. Katar’ın bize bu imkanı sağlayacağını duyunca hemen biletimi ayırttım ve arkadaşım ile buraya geldim.” ifadelerini kullandı.

Adel Al Awad ise 13 yaşındaki kardeşi İbrahim’in özel odalar sayesinde Dünya Kupası deneyimi yaşamasına ilişkin, “İbrahim’in maçları takip etme imkanı bulmasından dolayı çok mutluyum. O futbolu çok seviyor ve stada gittiğinde heyecanlanıyor. Tribünde çıkan gürültü bazen onu rahatsız edebiliyor. Bu, otizmli bir çocuk için fazla gelebilir. Ancak bu özel odalar ona bu deneyimi daha rahat yaşama imkanı sağlıyor.” şeklinde görüş belirtti.

Engelli taraftarlar için kalabalıklardan ve yüksek sesli müziklerden uzaklaşma fırsatı tanımak için statların dışında bazı noktalarda mobil özel odalar da kuruldu.

Karşılaşmaların oynandığı 8 stadyumda ayrıca özel gereksinime ihtiyaç duyan taraftarlara, Arapça maç anlatımının da arasında yer aldığı birçok olanak sağlanıyor. (AA)

Loading

About Post Author

Miraç Dursun

Miraç Dursun, üniversite mezunu olup uzun yıllar boyunca engelliler alanında proje, etkinlik ve çalışmalara öncülük etti. 2011 yılından itibaren köşe yazıları, röportaj, sosyal medya editörlüğü, şiirler, farkındalık kısa filmleri, engelliler alanında hukuk çalışmaları ve makaleleriyle hizmetine devam etmektedir. Engellilerdostu.com - Ankara İl Temsilciliği (2019 / 2021) Anadolu34.com - Ankara İl Temsilciliği (2020 / Devam) Engellininsesi.net - Ankara İl Temsilciliği (2021 / Devam)
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Skip to content