Ankara’nın Göbeğinde Engelli Vatandaşın Zorlu Yolculuğu

Ankara’da yaşayan ve geçimini sağlamak için Kızılay’da çalışan Abidin Ufuk, engelli geçiş yerlerinin kapatılması nedeniyle zor anlar yaşadığını söyledi.

2019 yılında geçirdiği kaza sonucu sağ ayağı protez olan Ufuk, engelli maaşı aldığını ancak bir arkadaşının yanlış yönlendirmesi sonucu engelli maaşının da kesintiye uğradığını söyledi.

“GEÇİŞ ALANLARIMIZA ARAÇ PARK EDEREK BİZİ DAHA FAZLA ENGELLEMEYİN”

Abidin Ufuk, Kızılay’da engelli geçiş yerlerinin önüne araçların veya dubaların park edilmesi dolayısıyla kapatılan giriş çıkışlardaki yaşadığı zorluğu belirterek, “Sık sık gerekli merciilere şikayet ediyorum ama hiçbir sonuç alamıyorum. Evimden Kızılay’a zor gidebiliyorum. Geçişlerimizde kolaylık sağlansın diye bize özel yapılmış olan yerlere vatandaşlar araç park ederek geçişimizi engelliyorlar” dedi.

Abidin Ufuk, engelli geçiş yerlerinin kapatılması nedeniyle uzun yollardan dolaşmak zorunda kaldığını belirterek, “Akülü arabam olsa daha kolay olurdu ama henüz akülü arabam yok. Manuel sandalyeyle zorlukla yol alıyorum. Bir yerden sosyal yardım da alamıyorum. Sağolsun bir arkadaşım bana evinde bir oda verdi. Maddi anlamda bir geçim kaynağım olursa para biriktirip akülü sandalye alma hayalimi gerçekleştirmek umuduyla yaşıyorum” şeklinde konuştu.

Ufuk, engelli geçiş yerlerinin kapatılmasıyla ilgili yetkililere seslenerek, “Engelli geçişlerini araç park edip kapatmasınlar bize yeter. Bize olanaklar sunsunlar” ifadeleriyle talebini dile getirdi.Abidin Ufuk, ayrıca yıllar önce eşinden ayrıldığını, 4 çocuğu ve 5 torununun olduğunu belirterek, “Çocuklarımdan maddi yardım beklemiyorum ama bayramlarda bile beni doğru dürüst arayıp bayramımı kutlamıyorlar. Bu davranış biçimi beni çok üzüyor ama ne yaparsın işte yine de evlatlarım. Ben onlara değil, hayata ve kendime kırgınım” sözleriyle göz yaşına hakim olamadı. (anadolugazete)

Loading

Skip to content