Bakan Yanık: Engellilere Yaklaşımda Ön Yargıları Yıktık

MÜSİAD Kadın ve MÜSİAD Sağlık Sektör Kurulu iş birliğiyle Engelliler Haftası dolayasıyla ‘Engelsiz Fark Et Engelsiz Keşfet’ isimli bir etkinlik düzenlendi.

MÜSİAD’ın Bahçelievler’deki merkezindeki etkinliğe Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, İstanbul Vali Yardımcısı Abdurrahman İnan, Bahçelievler Belediye Başkanı Hakan Bahadır, MÜSİAD Başkanı Mahmut Asmalı, MÜSİAD şube başkanları, üyeler, engelli vatandaşlar ve aileleri katıldı.

Etkinlikte farklı illerdeki bakım merkezlerinden gelen engelliler yörelerine ait türküleri seslendirip, oyunlar oynayarak yeteneklerini sergiledi. Ayrıca engellilerin el emekleriyle yaptıkları ürünler, merkezin girişindeki salonda sergilendi.

“PROGRAMLAR GELİŞTİRİYORUZ”

Etkinlikte konuşan Bakan Yanık, “Ailemizin her bir ferdinin hayata tam, eşit, doğal ve aktif katılımını sağlamak için çalışıyor, bu doğrultuda hem engelli vatandaşlarımızın deneyimlerine kulak kabartıyor, hem de akademik faaliyetleri destekliyoruz. Amacımız tüm vatandaşlarımızın daha mutlu, huzurlu ve güven içinde bir hayat sürmesi. Toplumun ürettiği sosyal refahın tüm kesimlere eşit ve adil biçimde dağılmasını sağlamaktır. Bu yüzden sosyal yardım kalemlerimizi çeşitlendiriyoruz. Bu sebeple engelli vatandaşlarımız için farklı bakım ve rehabilitasyon merkezleri, programları geliştiriyoruz” diye konuştu.

“ENGELLİLERE YAKLAŞIMDA ÖN YARGILARI KIRDIK”

Engelliye yaklaşımda ön yargıları kırdıklarını anlatan Bakan Yanık, sözlerini şöyle sürdürdü;

*Eğitim, sağlık, spor, kültür-sanat faaliyetleri, istihdam, erişilebilirlik alanlarında var olan engelleri tespit ederek, bu engelleri aşmak üzere toplumsal bilinci ve duyarlılığı geliştirmeye çalışıyoruz.

*Artık engelli vatandaşlarımızın her türlü eğitim ve sosyal imkândan yoksun olarak evlerinde bağımlı bir hayat yaşadıkları dönemler eskide kaldı. (İHA)

Loading

Skip to content