16/07/2024

Engelli Gündüz Yaşam Merkezleri Artıyor!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 8 ilde devem eden Engelli Gündüz Yaşam Merkezi yapımıyla ilgili açıklama yaptı.

“Amacımız engellilerin sosyal hayata aktif katılmasıdır”

Bakan Yanık, “Engelli Gündüz Yaşam Merkezleri, engelli bireylerin öncelikli olarak ailelerinin yanında yaşamlarını sürdürmesi bakımından önemli bir işleve sahip. Temel amacımız, engelli birey bulunan ailelerin bütünlüğünü korurken, engellilerin de sosyal hayata daha aktif katılmasıdır” dedi.

“76 ilde 127 merkezimizle hizmet veriyoruz”

Gündüz yaşam merkezlerinin, 2018’den itibaren ülke genelinde yaygınlaştırıldığını hatırlatan Bakan Yanık, şu bilgileri paylaştı:” Bu yıl itibarıyla 76 ilde toplam 127 gündüz yaşam merkezimizle gündüz bakım hizmeti veriyoruz. Ayrıca Antalya, Aydın, Adana, Bursa, Mersin, Kars, Yalova’da 1’er, İstanbul’da 2 tane olmak üzere toplam 9 Engelli Gündüz Yaşam Merkezinin bu yıl içerisinde faaliyete geçmesi için çalışmalarımız sürüyor. Gündüz yaşam merkezleri modelini yaygınlaştırmaya devam ediyoruz.

“”Engelliler günlük yaşam programlarından faydalanıyor”

Bakan Yanık, gündüz yaşam merkezlerindeki engellilerin engel gruplarına ve yaş gruplarına göre oluşturulan etkinlik salonlarında, merkezde görevli usta öğreticiler, mesleki personel ve sağlık personelinin refakatinde çeşitli aktivitelerle günlük yaşam programlarından faydalandığını da aktardı. Yanık, bunun yanında engellilerin, tarımsal rehabilitasyon, iş uğraşı atölyeleri, müzik atölyesi, resim atölyesi çalışmaları ile sportif faaliyetler, tiyatro, müzik, halk oyunları, drama, ebru ve benzeri aktiviteler ile fiziksel rehabilitasyon amacıyla hidroterapi imkanlarından yararlandırıldığını ifade etti

Loading

Skip to content