17/07/2024

Evde Bakım Maaşında Yeni Düzenleme! 

Aile ve toplum temelli bakım anlayışı doğrultusunda, bireye odaklı hizmetler sunulmaya çalışılıyor. Evde bakım yardımı, sosyal yardım ve gündüz bakım hizmetleri gibi tamamlayıcı hizmetlerle aile yanında bakım destekleniyor. Evde bakım maaşı da bu yardımlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Yapılan yeni açıklamaya göre, ihtiyaç sahibi engellilerin evde bakım yardımından faydalanabileceği belirtildi. Evde Bakım Yardımı Yönetmeliği, bu konuda başvuru, değerlendirme, ödeme ve diğer hususları düzenliyor. 

Yönetmelik kapsamında, tam bağımlı çocuklar için “Çok ileri düzeyde Özürlü”, “Belirgin Özürlü” ve “Özel koşul gereksinimi olan” (ÖKGÖ) ibareli rapora sahip olanlara yardım sağlanacak. Günlük hayatta işlerini ve tekrarlayan ihtiyaçlarını önemli ölçüde yerine getiremeyen ve başkasının yardımı olmadan hayatlarını sürdüremeyen kişiler de evde bakım yardımından faydalanabilecek. Yardım almaya hak kazanan aileler, evde bakım yapmak isteyen kişilere, hanedeki kişi başına düşen net asgari ücretin 2/3’ünden az olan bir tutar ödenecek. Ödemelerin devir, temizlik ve haciz edilemeyeceği de belirtiliyor.

Yayımlanan yönetmelik tarihinden önce evde bakım yardımı alan kişilerin ödemelerine devam edileceği ifade ediliyor. Yardımdan faydalanma koşullarında hane geliri, sağlık durumu gibi değişiklikler gözden geçirilecek. Bu yeni düzenlemelerle birlikte evde bakım maaşı alan vatandaşlar, ödemelerle ilgili güncel açıklamaları takip etmelidir. (KARAR)

Loading

Skip to content