Görme Engelli Öğretmen, Öğrencilerine Işık Oluyor

0 0

Çankırı’da görev yapan görme engelli Türk dili ve edebiyatı öğretmeni Medine Çakır, gönül gözüyle gördüğü öğrencilerini azmi ve meslek aşkı ile geleceğe hazırlıyor.

Doğuştan görme engeli bulunan 30 yaşındaki Çakır, Braille alfabesini öğrenerek Ankara’da lise eğitimine devam etti.

Edebiyat öğretmeninden etkilenerek öğretmen olmayı hayal eden Çakır, hedefine ulaşmak için bütün engelleri aşıp 2013 yılında Çankırı Karatekin Üniversitesini kazanarak öğretmenlik yolunda ilk adımını attı.

Mezuniyetinin ardından 2017 yılında öğretmen olarak atanan Çakır, yaklaşık 2 yıldır Yapraklı Çok Programlı Anadolu Lisesinde görev yapıyor.

Braille alfabesiyle oluşturulan kitaplardan notlar çıkararak derse hazırlanan Çakır, büyük heyecanla öğrencilerine konuları anlatıyor.

Medine Çakır, her zaman edebiyat öğretmeni olmak isteğini ve sonunda hayallerini gerçekleştirdiğini söyledi.

Lisedeki edebiyat öğretmenini çok sevdiğini ve ondan etkilenerek öğretmen olmaya karar verdiğini vurgulayan Çakır, “Derste hocam yanıma geldi ‘Kendini anlatır mısın?’ dedi. Ben de kendimi anlattım. ‘Sen sınıfa girdiğinde çok mutlu oluyorum, üzgün olsam bile seni, gülümseyişini gördüğümde çok mutlu oluyorum.’ dedi. Korolarda şarkı söylüyordum. Görme engelliler okulunda çok iyi eğitim alıyoruz, müzik eğitimi olsun, bilgisayar eğitim olsun. Ben de şarkı söylüyordum. Sonra tekrar yanıma geldi ‘Sesin sana ileride çok güzel kapılar açacak’ dedi. Aslında ben olmamın farkına vardırdı.” diye konuştu. (AA)

Loading

About Post Author

Miraç Dursun

Miraç Dursun, üniversite mezunu olup uzun yıllar boyunca engelliler alanında proje, etkinlik ve çalışmalara öncülük etti. 2011 yılından itibaren köşe yazıları, röportaj, sosyal medya editörlüğü, şiirler, farkındalık kısa filmleri, engelliler alanında hukuk çalışmaları ve makaleleriyle hizmetine devam etmektedir. Engellilerdostu.com - Ankara İl Temsilciliği (2019 / 2021) Anadolu34.com - Ankara İl Temsilciliği (2020 / Devam) Engellininsesi.net - Ankara İl Temsilciliği (2021 / Devam)
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Skip to content