17/07/2024

Kocaeli’de İşitme Engelliyi Darp Edip Yargılanan 5 Sanığa Hapis Cezası!

Kocaeli 7. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, sanıklar F.K, E.M, M.A, E.K. S.Ö. ve avukatlar hazır bulundu. İşaret dili tercümanı eşliğinde ifadesi alınan sanıklar, tahliye ve beraatlerini talep etti.

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıkların mağduru yaralamalarının “kasten öldürmeye teşebbüs” suçu kapsamında değerlendirilemeyeceği, eylemin bütün halde “kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma” suçu kapsamında değerlendirilmesi gerektiği sonucuna vardı. Bu doğrultuda heyet, sanıklardan F.K’nin “kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma”, “özel hayatın gizliliğini ihlal”, “hakaret” ve “yağma” suçlarından toplam 10 yıl hapisle cezalandırılmasına karar verdi.

Heyet, sanıklardan E.K, E.M, S.Ö. ve M.A’nın “kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma”, “özel hayatın gizliliğini ihlal” ve “hakaret” suçlarından 7 yıl 11’er ay hapisle cezalandırılmasını kararlaştırdı. Heyet, “yağma” suçundan E.K, E.M, S.Ö. ve M.A’nın beraatlerine karar verdi.

Gözaltında ve tutuklulukta geçirdikleri süre, aldıkları toplam ceza miktarı, kanun yollarında geçebilecek süre, infaz mevzuatındaki düzenlemeleri dikkate alan heyet, sanıkların yurt dışına çıkış yasağıyla tahliyelerine hükmetti. Polis merkezine başvuran işitme engelli E.E, 22 Mart 2021’de tehdit ve hakarete maruz kaldığını ve darp edildiğini belirterek, şüpheliler hakkında şikayetçi olmuştu.

İşitme engelli kişiyi darp ettiğine dair fotoğrafı sosyal medyada paylaşılan F.K. ve beraberindekiler hakkında yakalama kararı çıkarılmıştı. Gözaltına alınan ve emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen 5 şüpheli, nöbetçi hakimlikçe tutuklanmıştı. (TRT)

Loading

Skip to content