16/07/2024

Prof. Dr. Sacit Günbey: Selam Olsun Engelli Kardeşlerime

54. Hükümet Devlet Başkanı ve Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Sacit Günbey, Dünya Engelliler Günü vesilesiyle basın açıklaması yaptı.

Günbey: Engelli kardeşlerimin ‘3 Aralık Engelliler Günü’nü tebrik ediyoruz. Allah her birine sağlıklı, hayırlı, uzun ömürler versin, iki cihanda yüzlerini güldürsün. 3 Aralık 1996 günü, engelli kardeşlerimiz için milat olup, “Engelliler Bayramı” olarak ilan edilen bir gündür. O gün merhum Başbakanımız Prof. Dr. Necmettin ERBAKAN hocamız ülkemizin herbir köşesinden davet ettiği engelli kardeşlerimizi ve dernek yetkililerini Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) Refah Partisi gurup salonunda topladı.

Konuşmak isteyen bütün Engelli kardeşlerimizin konuşma yapmasını sağladı, şikayetlerini ve isteklerini dinledi. En sonunda kendisi söz aldı ve bugünü “Engelliler Bayramı” ilan ediyorum diyerek, engelli kardeşlerimizin bütün ihtiyaçlarını hemen karşışıyacağız ve sizlerin isteklerini kapsayan bütün hususları da kanunlaştıracağız diye söz verdi. Beni talimatlandırarak gerekenleri hemen yapmamı istedi. 

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma fonundan (SYDTF) o günkü para ile 2,5 trilyon lirayı engeli kardeşlerimizin tüm ihtiyaçlarını temin etmek üzere kullandık. TBMM’den yetki alarak, 571,572 ve 573 sayılı kanun hükmünde kararnameleri çıkardık. Böylece ülkemizde ilk defa engelliler’in sorunlarını ortadan kaldıracak, 90 maddelik bir kanuni düzenleme yapıldı. Bu kanun maddelerinden  bazılarını ifade edersek;

  1. Türkiye’de ilk defa Engelli’leri devlet katında temsil edecek ve sorunlarını çözecek Engelliler İdaresi Başkanlığı kuruldu.
  2. Engelliler Koordinasyon Kurulu ihdas edildi.
  3. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonunun gelirlerinin % 5’inin,Engelli’lerin ihtiyaçlarının  karşılanmasında kullanılmak için, tahsis edildi.
  4. Kamuda işe alınma oranı %2’den, %3’e çıkarıldı.

Yeniden Refah Partimizin Engelliler Başkanlığı’na, hemen her gün engelli kardeşlerimiz tarafından çok sayıda sorunları iletilmektedir. İnşallah yapılacak ilk seçimde, partimiz iktidar olacak ve kardeşlerimizin sorunlarını yine istedikleri istikamette biz çözeceğiz.

Tüm engelli kardeşlerimizin ‘Engelliler Günü’nü tekrar tebrik ediyor, Yeniden Refahlı günler diliyoruz.

Loading

Skip to content