12/07/2024

Yaşlılara Yönelik Dijital ve Finansal Okuryazarlık Eğitimi Başladı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğünün aktif ve sağlıklı yaşlanma vizyon ve politika hedefleri çerçevesinde Yaşlılara Yönelik Dijital ve Finansal Okuryazarlık Eğitimlerine başlandı.

Eğitim Hazırlık Çalışmalarını Tamamlandı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğünün önem verdiği konuların başında yaşlılarımızın finansal ve dijital okuryazarlığının arttırılması bulunuyor. Buna yönelik olarak Şubat 2021 tarihinde Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Malatya, Samsun ve Gaziantep illerindeki yaşlılarımıza ulaşılıp hazırlanan anket formu ile cep telefonu, bilgisayar kullanımı, genel anlamda dijital ve finansal okuryazarlık bilgilerini ölçme çalışmaları yapıldı.

Son bir yılı aşkın bir süredir içinde bulunulan pandemi şartları ve fiziksel sosyalizasyonun sağlanmasında zorluklar yaşanan bu dönemde, dijital teknoloji imkânları, yaşlı bireylerin sosyalleşmesinde daha önemli olmakla beraber maddi ve manevi her türlü ihtiyacın çevrimiçi yollarla sağlanması zorunluluğunu da beraberinde getirmesinden dolayı Yaşlılarda Dijital ve Finansal Okuryazarlık eğitimleri çalışmalarına hız verildiği belirtildi.

Çalışmalar sonucunda ilk olarak pilot il olarak seçilen İstanbul İlinde ki 5 huzurevinden (Sultangazi Huzurevi, Zeytinburnu Semiha Şakir Huzurevi, Beylikdüzü Huzurevi ve YBRM, Prf Dr. Fahrettin Kerim Nilüfer Gökay Huzurevi ve YBRM, Bahçelievler Huzurevi ve YBRM) hizmet alan 30 yaşlımıza 20.12.2021 tarihinde Dijital ve Finansal Okur Yazarlık Eğitimi verildi.

Loading

Skip to content