12/07/2024

Altındağ Belediyesi Koro Ekibi, Engelleri Aşıyor

Görme engelli ile kanser hastalarının yer aldığı 40 kişilik Altındağ Belediyesi Türk Halk Müziği koro ekibi, hem birlikte hoş vakit geçiriyor hem de seslendirdikleri parçalarla moral buluyor. ( Berke Bayur - Anadolu Ajansı )

Görme engelli ile kanser hastalarının da arasında olduğu 40 kişilik Altındağ Belediyesi Türk Halk Müziği koro ekibi, seslendirdikleri parçalarla moral buluyor. Koristlerinin arasında görme engelli ve kanser hastalarının bulunduğu Altındağ Belediyesi Türk Halk Müziği Korosu, sağlık mücadelesini, seslendirdikleri parçalar ve birbirleriyle güçlendiriyor.

Metastatik meme kanseri, kolon kanseri hastaları ile beyin kanaması geçiren veya görme engeli bulunanların da yer aldığı 30-70 yaş arasındaki 40 kişilik koro ekibi üyeleri, Altındağ Belediyesince açılan kursta ritim, nota ve ses eğitimi almaya başladı. Farklı mesleklerden katılımcılar arasında yakalanan uyum ve genişletilen repertuvarlarla konserler vermeye hazırlanan koro, bu yılki ilk konserini “Yöreler” temasıyla Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne ait türküleri seslendirerek verecek.

Provalarını Yunus Emre Kültür Merkezi’nde yapan Türk Halk Müziği Korosu’nun şefi İlkim Eylül İlk, AA muhabirine, 16 yıldır farklı korolarda şeflik yaptığını anlattı.

“Hastalıkları ayrı, repertuvarları aynı” öğrencilerinin prova ve konser esnasında keyifli vakit geçirdiğini belirten İlk, “Ben şarkı sözlerini, türkü sözlerini okutmuyorum, ezberlettikten sonra genellikle elimle sufle veriyorum. Amacımız sözleri ezberletmeden öğretmek. Engelli, kemoterapi alan ve üniversiteye hazırlanan öğrencilerimiz var. Hiç kötüye giden hastamız olmadı. Psikolojik olarak çok rahatlıyorlar. Bedensel olarak da değişimleri kendilerinde gördüklerini söylüyorlar. Tabii ben doktor değilim onlar adına konuşmak istemem. Kendilerini çok daha iyi hissettiklerini söylüyorlar, onlara terapi gibi geldiğini belirtiyorlar.” diye konuştu.

Loading

Skip to content