Biyonik Göz İmplantı’yla Görmeye Başladı

0 0

Londra’daki Moorfields Göz Hastanesinde ‘çığır açan’ biyonik göz implantı sayesinde 88 yaşındaki görme engelli bir hasta görmeye başladı.

88 yaşındaki kadının yaşa bağlı kuru maküler dejenerasyon (AMD) yüzünden görme kaybı yaşadığı ancak bunun doğuştan değil, belli bir yaştan sonra geliştiği aktarıldı.

İşlem sırasında, 88 yaşındaki kadına retinanın altına 2 mm genişliğinde bir mikroçip yerleştirildiği ve içinde video kamera bulunan özel gözlükler takıldığı aktarıldı. Mikroçip içindeki bilgisayarların algoritmaları kullanarak nesneleri tanımladığı be bunu daha sonra göz yoluyla mikroçipe bir kızılötesi ışın olarak yansıttığı açıklandı. Bu da nesnelerin direkt olarak beyne iletilmesinin sağladığı bildirildi.

Yedi çocuğu ve sekiz torunu olan kadın, “Bu implantı ilk yaptıran olmaktan dolayı çok heyecanlıyım. Hobilerimden yeniden keyif alacak olmak beni heyecanlandırıyor.’

88 yaşında ismi açıklanmayan kadın, “Kuru AMD nedeniyle sol gözümde görme kaybı yaşamak, bahçe işleri yapmak, kapalı alanda bowling oynamak ve suluboya ile resim yapmak gibi sevdiğim şeyleri yapmama engel oldu” dedi.

Araştırmanın, Moorfields Göz Hastanesi NHS Foundation Trust’taki NIHR Biyomedikal Araştırma Merkezi ve UCL Oftalmoloji Enstitüsü tarafından desteklendiği belirtildi.

Bu operasyonda kullanılan Prima System cihazının, Fransa’da Pixium Vision tarafından geliştirildiği vurgulandı.

Uzmanlar, bu yöntemin önümüzdeki yıllarda daha yaygın olacağının müjdesini de verdi.

Loading

About Post Author

Miraç Dursun

Miraç Dursun, üniversite mezunu olup uzun yıllar boyunca engelliler alanında proje, etkinlik ve çalışmalara öncülük etti. 2011 yılından itibaren köşe yazıları, röportaj, sosyal medya editörlüğü, şiirler, farkındalık kısa filmleri, engelliler alanında hukuk çalışmaları ve makaleleriyle hizmetine devam etmektedir. Engellilerdostu.com - Ankara İl Temsilciliği (2019 / 2021) Anadolu34.com - Ankara İl Temsilciliği (2020 / Devam) Engellininsesi.net - Ankara İl Temsilciliği (2021 / Devam)
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Skip to content