Bakan Yardımcısı Alpkan: Çalışan Engelli Sayımızı 4 Kat Artırdık

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Lutfihak Alpkan, Özel sektörde 20 yıl önce 29 bin olan engelli işçi sayımız şu anda 116 bine ulaştı. Kamu ve özel sektörde çalışan engelli sayısı 50 binden yaklaşık 200 bine ulaşıp, 4 misli arttı. Bu yeterli değil. Bizim çok daha fazla emek sarf ederek kamu, özel sektör ve SGK iş birliğiyle çalışma hayatına katılımı arttırmamız gerekiyor” dedi.

YÖK’ün engelsiz program nişan ödüllerinde 9 nişan alarak Türkiye birincisi, engelsiz bayrak ödüllerinde ise 20 bayrak alarak Türkiye üçüncüsü olan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), kutlama töreni düzenledi. DEÜ Sabancı Kültür Merkezinde düzenlenen kutlama törenine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Lutfihak Alpkan, AK Parti İzmir Milletvekili Eyyüp Kadir İnan, MHP İzmir Milletvekili Tamer Osmanağaoğlu, DEÜ Rektörü Nükhet Hotar ve akademisyenler katıldı.

ENGELLİLERİN ÖNÜNDEKİ MEVZUAT ENGELLERİ DE İYİLEŞTİRİLMEYE ÇALIŞILIYOR

Törende konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Lutfihak Alpkan, engelli işçi sayısının hem kamuda hem de özel sektörde arttığını, hedeflerinin bu sayıları daha da arttırmak olduğunu söyledi. Alpkan, Dezavantajlı vatandaşlarımıza her türlü hizmeti yapma gayretiyle son 20 yılda çok sayıda proje yapıldı. Kanuni düzenlemelerle engellilerin önündeki mevzuat engelleri de iyileştirilmeye çalışılıyor. İŞKUR’un 2017’de dezavantajlı grupların iş hayatına hazırlanması ve işin yönlendirilmesi çerçevesinde iş ve meslek danışmanlığı hizmeti başlamıştı. 2018 yılında iş ve meslek danışmanlarının uzmanlaşması gerektiği düşüncesiyle iş arayanlara farklı, işçi arayanlara farklı, işveren danışmanlığı kapsamında engellilere de farklı hizmetler verebilecek uzmanlar yetiştirmeye başlandı. Engellilere hizmet veren iş koçlarımız günümüzde 350’ye ulaştı ve birçok ilimizde faaliyet gösteriyorlar. Bir kısım engellilerle kurumumuzda, bir kısmıyla da onların müsait olduğu yerlerde ziyarete giderek iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerini vermeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı. (DHA)

Loading

Skip to content