Barolar, Sağır ve İşitme Engelli Bireylerin Adalete Erişimleri İçin Ankara’da Toplandı

0 0

11 Baronun engelli hakları merkezleri, Adalet Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve alanda çalışan STK’ların temsilcileri Etkiniz AB Programı desteğiyle 18 Eylül 2022 tarihinde Ankara’da adalete erişim sorunlarının izlenmesi için biraraya geldi.

 “Sağır ve işitme engelli bireylerin adalete erişimlerinin izlenmesi diyalog toplantısı” adıyla düzenlenmiş olan bu toplantıda engelliliğe bakış, ayrımcılık ve sağlamcı yaklaşımın eleştirisi ve bu yaklaşımın işitme engelli/sağır bireylere uygulanması, İşitme engelli ve sağır bireylerin yaşamış olduğu hukuki ve diğer sorunlar ve bu alanda izlemenin önemi, işitme engellilerin ve sağırların adalete erişimde yaşadıkları sorunlar ve çözüm önerileri konulu grup çalışması ardından grup sunumları yapılmış, çözüm için somut adımlar konulu serbest oturum düzenlenmiştir. Sunumların Süleyman Akbulut, İstanbul Barosu Engelli Hakları Merkezi Genel Sekreteri Av. Zeynep Çakır ve İşitme Engelliler ve Aileleri Derneği başkan yardımcısı Onur Cantimur tarafından yapıldığı, sağır katılımcılar için işaret dili çevirmeni ve konuşmaları anlamakta zorlanan işitme kayıplı bireyler için palantypist ile canlı yazışma hizmetinin de bulunduğu bu toplantının raporuna aşağıdaki internet adresinden ulaşıp inceleyebilirsiniz.

Diyalog Toplantısı Raporunu Buradan Ulaşabilirsiniz.

About Post Author

Miraç Dursun

Miraç Dursun, üniversite mezunu olup uzun yıllar boyunca engelliler alanında proje, etkinlik ve çalışmalara öncülük etti. 2011 yılından itibaren köşe yazıları, röportaj, sosyal medya editörlüğü, şiirler, farkındalık kısa filmleri, engelliler alanında hukuk çalışmaları ve makaleleriyle hizmetine devam etmektedir. Engellilerdostu.com - Ankara İl Temsilciliği (2019 / 2021) Anadolu34.com - Ankara İl Temsilciliği (2020 / Devam) Engellininsesi.net - Ankara İl Temsilciliği (2021 / Devam)
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Skip to content