Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı Sonrasında Açıklamalarda Bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşen ve 4 saate yakın süren Kabine Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulundu. Erdoğan, “Yaklaşık 3 haftalık aradan sonra yaptığımız Kabine’de yine ülkemizin geleceğine, milletimizin beklentilerine ilişkin konular vardı. Hasankeyf Tüneli ve bağlantı yollarını yaptığımız 8 Kasım’da İsveç Başbakanı’nı ülkemizde ağırladık. 1992 yılında kurulan 2010 yılında konseye dönüşen, Türk Devletleri Teşkilatı bugün dünyanın önemli uluslararası yapıları arasına girmiştir. KKTC’nin anayasal ismiyle teşkilata gözlemci üye kabul edilmesi, Semerkant’taki zirvenin en önemli kazanımı olmuştur. Türkiye olarak teşkilatın önümüzdeki dönemde hedeflediğimiz küresel ve bölgesel için her türlü katkıyı yapacağız. Ülkemizin ve İstanbul’umuzun sembol yerlerinden İstiklal caddesinde 13 Kasım’da gerçekleştirilen bombalı saldırıda 6 vatandaşımız hayatını kaybetti. Saldırının hemen akabinde olayın faili ele geçirilirken, müteakip günlerde de yurt içinde ve yurt dışında eylemle bağlantılı çok sayıda kişi yakalandı. Biz bu saldırılarla verilen mesajları gayet iyi anlıyor ve cevabını da sahada gösteriyoruz. Saldırının ardından G-20 zirvesi için gittiğimiz Endonezya’da muhataplarımıza terörle mücadeledeki kararlılığımızı en açık şekilde tekrar ifade ettik. Bu yıl birlikte toparlanma daha güçlü toparlanma temasıyla yapılan G 20 zirvesinde ülkemizin küresel krizlerin çözümüne yaptığı katkıları, liderlere yüz yüze anlatma imkanı da bulduk. Rusya ve Ukrayna liderleriyle görüşecek, bölgemizde yaşanan krizi en aza indirmeye çalışıyoruz. Taraflara yaptığımız telkinler sayesinde tıkanma noktasına gelen tahıl sevkiyatının 120 gün daha uzamasını sağladık. Amacımız Rusya-Ukrayna savaşını tamamen bitirecek kapsamlı ateşkes ve barış anlaşmasına kadar bu temasları sürdürmektir. (Dünya Kupası) Açılış törenine katılan diğer liderlerle samimi bir görüşme gerçekleştirdik” ifadelerini kullandı.

‘SON MİLİTANINA KADAR YOK ETME AHDİMİZİ BİR KEZ DAHA TEKRARLIYORUM’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son dönemdeki terör saldırılarına değinerek, “Güney sınırlarımız boyunca yürüttüğümüz harekatlarda büyük kayıplar veren terör örgütü, sınırlarımızdaki sivil yerleşim yerlerine yaptığı havan saldırıları ile yine masumların kanını akıtarak kirli yüzünü göstermiştir. Gaziantep’in Karkamış ilçesindeki saldırıda 5 yaşındaki bir evladımızla, 22 yaşında gencecik bir öğretmenimizi katleden terör örgütünü son militanına kadar yok etme ahdimizi bir kez daha tekrarlıyorum” açıklamasında bulundu.

‘DEPREM BÖLGESİNDE 87 MİLYON LİRA KULLANILDI’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Düzce’de meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki depreme de değinerek, “Türkiye’nin bir deprem ülkesi olduğu gerçeğinin, 23 Kasım sabah erken saatlerde Düzce’de meydana gelen 5,9 şiddetindeki sarsıntıyla bir kez daha hatırladık. Depremin ardından bakanlarımız ve tüm kurumlarımız vatandaşlarımızın yanında yer aldı. Önemli bir yıkıma ve kayba sebep olmayan bu depremin ardından bakanlarımız ve tüm kurumlarımız vatandaşlarımızın yanında yer almıştır. Acil yardım ödeneği olarak 87 milyon lira deprem bölgesinde kullanılmış, 11 bin hanenin hafif hasarı için destek sağlanması kararlaştırılmıştır. Düzce, Cumayeri, Çilimli, Gölyaka ve Gümüşova ilçelerimizdeki daha önceki afetlerde olduğu gibi TOKİ tarafından yenileri süratle inşa edilecektir. Cumartesi günü Konya’da çok sayıda eser ve hizmetin açılışını yaptık hem de Konyalı kardeşlerimizle hasret giderdik. Yarın turizmcilerimizle bir araya geleceğiz. Çarşamba günü ülkemize yeni atanan büyükelçileri kabul edeceğiz. Cuma günü Engelli Hakları Ulusal Eylem Planı’nı açıklayacağız. Yeni nesillere tüm hayalleri gerçekleştirebilecekleri bir Türkiye bırakmak için gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz.” dedi. (DHA)

Loading

Skip to content