24/05/2024

Denizli’de Engellilerin Askerlik Sevinci!

Denizli Valiliği Fiziksel engellerinden ötürü askerlik hizmetini yerine getiremeyen engelli vatandaşları bir günlük temsili askerlik yaptı.

Tugay Komutanlığında düzenlenen törene; Vali Sayın Ali Fuat Atik, 11’inci Komando Tugay ve Garnizon Komutan Vekili Piyade Albay Cengiz Güven, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Cumhuriyet Başsavcısı Burhan Bölükbaşı, Pamukkale Kaymakamı Uğur Bulut, Merkezefendi Kaymakamı Dr. Adem Uslu, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Veysel Yanık, Pamukkale Belediye Başkanı Avni Örki, Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, kurum amirleri, askerler ve engelli bireylerin aileleri katıldı.

Engelliler Haftası kapsamında Tugay Komutanlığına sabah saatlerinde gelen engelli vatandaşlar, öncelikle askeri elbiselerini giydi.

Askeri eğitim almalarının ardından yemin töreni için yerlerini aldı. Yemin töreninin ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Valimiz Sayın Ali Fuat Atik ve protokol üyeleri engelli vatandaşlarımıza terhis belgelerini teslim etti. 

Törende konuşan 11’inci Komando Tugay Komutan Vekili Piyade Albay Cengiz Güven: “Sayın Valim, Sayın Büyükşehir Belediye Başkanım, saygıdeğer protokol üyeleri, değerli misafirlerimiz, kıymetli silah arkadaşlarım. Bugün, engelli vatandaşlarımıza yönelik olarak icra edilen Temsili Askerlik Yemin Töreninde aramızda katılarak bizleri onurlandırdınız. Sizleri kışlamızda görmenin mutluluğu içerisindeyiz. Şahsım ve 11’inci Komando Tugay Komutanlığı personeli adına şükranlarımı sunarım.

Anayasanın 72. maddesinde her Türk vatandaşının hakkı ve ödevi olarak belirtilen askerlik mükellefiyeti, asker-millet kavramının dünyadaki yegâne örneği teşkil eden bu husus Türk milleti için bir onur vesilesidir. Kutsal askerlik görevini yerine getiren her birey bunun haklı gururunu ömür boyu taşımaktadır.

Silah altına alınmaları mümkün olmayan engelli vatandaşlarımız bu hak ve ödevlerini sembolik olarak yerine getirmelerini sağlamak maksadıyla bugünü tertiplemiş bulunmaktayız. Sevgili Mehmetçikler:

Bir kısmınız doğuştan, bir kısmınız ise hayatın belirli bir sürecinde geçirdiği rahatsızlık ile yaşamak zorunda kaldınız. Ancak şunu iyi bilmelisiniz ki yaşama sımsıkı sarılmanız, içinizdeki umudu hiç kaybetmemeniz ve hayata tutunma adına gösterdiğiniz azim ve özveri ile hepimize örnek teşkil ediyorsunuz. Bugün burada olmanızdan dolayı hepinizi tebrik ediyorum.

Sizler bugün bir hayalinizi gerçekleştireceksiniz. Diğer arkadaşlarınız gibi bir gün de olsa askerlik hizmeti yapacak, bu kutsal ocağın faaliyetlerine katılacak, havasını teneffüs edeceksiniz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin diğer bir deyişle bulunduğu coğrafi bölgenin en güçlü en deneyimli ordusunun birer ferdi olmanın gururunu yaşayacaksınız. Bugün yaşayacağınız bu tecrübeyi ömür boyu unutmayacağınızı düşünüyorum.

Askerlik, her Türk gencinin yapması gereken kutsal bir görevdir sizler bu üniforma ve az önce ettiğiniz kutsal askerlik yemini ile tam bir asker oldunuz. Askerlik yemininiz yüce Türk milletine, kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerine, ailelerinize ve sizlere hayırlı ve uğurlu olsun.

Sevgili mehmetçiklerimizin çok değerli aileleri:

Bugün kutsal askerlik hizmetini yerine getiren evlatlarınızın gözlerindeki parıltıyı büyük bir memnuniyetle gözlemliyor ve bunun haklı gururunu yaşıyorsunuz. Yavrularımız bugün burada vatan-millet ve bayrak sevgisinin en nadide örneklerinden birini veriyorlar. Seve-seve büyük bir coşkuyla asker olmak için kışlamıza geldiler, bizleri onurlandırdılar. Sizleri ayrıca ve özellikle tebrik ediyorum. Evlatlarınızın bütün engellerine rağmen sorumlu bir birey, duyarlı bir vatandaş olmaları konusunda örnek bir davranış sergilediniz. Kendinizle ve yavrularınızla ne kadar gurur duysanız yeridir.

Bizlere dolayısıyla Türk Silahlı Kuvvetlerine bu onuru yaşama imkanı verdiğiniz ve bu anlamlı törene iştirak ettiğiniz için şükranlarımı ve en derin sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Bu tören vesilesiyle aziz şehitlerimizi ve başta Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kahraman gazilerimizi bir kez daha minnet ve şükranla anıyor hepinize saygılarımı sunuyorum.” dedi.

Konuşmanın sonrasında engelli vatandaşlarımızın geçiş töreni gerçekleşti. Aile buluşmasının ardından silah sergisinin gezilmesiyle tören sona erdi.

Loading

Skip to content