17/07/2024

Emine Erdoğan’dan Engelsiz Hayat Projesine Destek!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Serebral Palsili Çocuklar Derneğince (SERÇEV) okulların, serebral palsili ve engelli bireylerin eğitim ve sosyal hayata katılımları için uygun hale getirilmesi amacıyla hazırlanan Doğudan Batıya Engelsiz Hayat Projesi’ni çok önemli gördüğünü, projenin 81 ile yaygınlaştırılması gerektiğini söyledi.

SERÇEV, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’a, okullar için hazırlanan Doğudan Batıya Engelsiz Hayat Projesi’ne ilişkin sunum yaptı. Ziyarete SERÇEV Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Karakuş, Başkan Yardımcısı Hülya Kırçuval, Genel Sekreter Edibe Sinem Ersoy ile Sağlık Bakanlığı Otizm, Zihinsel Özel Gereksinimler ve Nadir Hastalıklar Daire Başkanı Prof. Dr. Onur Burak Dursun katıldı.

SERÇEV Genel Sekreteri Edibe Sinem Ersoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, serebral palsili ve engelli bireylerin eğitim ve sosyal hayata katılımları için okullarda ve oyun parklarında fiziksel altyapının uygun hale getirilmesi amacıyla Doğudan Batıya Engelsiz Hayat Projesi’ni hayata geçirdiklerini anlattı.

Okullarda rampaların olmaması, kapıların tekerlekli sandalye geçişine müsaade etmemesi, özel eğitim alması gereken öğrencilere uygun sınıfların bulunmaması, bu öğrencilerin sosyalleşecekleri özelleştirilmiş alanların yer almaması gibi fiziksel engellerin bulunduğunu dile getiren Ersoy, hazırlanan projeyle bu engellerin aşılmasının amaçlandığını dile getirdi.

SERÇEV tarafından Milli Eğitim Bakanlığı iş birliğiyle hazırlanan Doğudan Batıya Engelsiz Hayat Projesi’nin, Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP Projesi) Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları kapsamında finanse edildiğini dile getiren Ersoy, projenin Kars, Erzurum, Sivas, Yozgat, Ankara, Eskişehir, Bursa ve Edirne’de uygulandığını belirtti. (AA)

Loading

Skip to content