24/06/2024

Görme Engelliler Artık Tek Başına Oy Kullanabilecek!

Görme engelli bireylerin seçimlerde tek başına oy kullanmasına ilişkin kanun teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisinde oy birliğiyle kabul edildi.

Engelliler Platformu’nun sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamaya göre; Görme engellilerin seçimlerde tek başına oy kullanmasına dair kanun teklifi, Ak Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi Milletvekillerinin desteği ile kabul edildi. (@engellilerplatf)

Ak Parti İstanbul Milletvekili Serkan Bayram, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, 10 milyonun üzerinde engelli vatandaşın bulunduğu Türkiye’de, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kayıtlarına göre 110 bin, kendi araştırmalarına göre ise 220 binin üzerinde görme engelli seçmen bulunduğunu söyledi.

Engellilerin, bugüne kadar oylarını yardım alarak kullandığını dile getiren Bayram, TBMM Genel Kurulunda görüşmeleri süren seçim kanunu teklifine, AK Parti’nin verdiği önerge ile görme engelli seçmenlerin gizlilik esasına uygun şekilde oy kullanabilmelerine imkan sağlayan düzenlemenin eklendiğini belirtti. Bayram, “Engelli kardeşlerimiz isterlerse refakatçi dışında kendi oyunu kendileri kullanabilecek. Bu bir yenilik ve insanımıza verdiğimiz değerin göstergesi.” ifadesini kullandı. Teklifinin kabul edildiğini duyurdu.

Loading

Skip to content