Engelli Bireylerin Ulaşıma Kolayca Erişebilmesi İçin İmza Kampanyası Başlatıldı!

0 0

Türkiye görme engelliler derneği olarak; daha önce çeşitli vesilelerle birçok platformda dile getirdiğimiz üzere; ülkemizde birçok ilde hizmet veren ve kolay ulaşım imkanı sağlayan raylı ulaşım sistemlerinin fiziki yapısı, özellikle görme engelli bireyler açısından tehdit oluşturmaktadır. Birçok arkadaşımız, görme engeli ve her hangi bir önlem alınmaması sebebiyle raylara düşmekte ölüm tehlikesiyle burun buruna gelmektedir. Hatta; 2020 yılında, Tahir Kermen arkadaşımız Ankara Metrosunda raylara düşmüş ve üzerinden metronun geçmesi sonucu feci bir şekilde can vermişti. Bizler biliyoruz ki; bu bir kaza değildi, sadece alınması gereken önlemler alınmamıştı ve yine biliyoruz ki; acilen önlem alınmazsa, bu ölüm son olmayacak. Yarın, görme engelli başka bir arkadaşımızın ezilmiş bedenini, başka bir raydan kaldırmak zorunda kalacağız.

“Bu doğrultuda;

1.       Ülkemizde, yeni yapılacak tüm raylı ulaşım sistemlerinde, otomatik açılır-kapanır camlı bariyer sisteminin kullanımı zorunlu hale gelmelidir.

2.       Hali hazırda hizmet veren ve otomatik bariyer sisteminin adaptasyonunun mümkün olmadığı raylı ulaşım sistemlerinde; trenin, metronun veya tramvayın istasyona yanaştığı pozisyonda, kapılarının açıldığı kısmının harici bölgelerine, boşluğa düşmemizi engelleyecek, sabit bariyerler acilen kurulmalıdır.

3.       Metro, tren veya tramvay, istasyona yanaşıp kapılarını açtığında; Görme engelli bireyleri, bekleme alanından direkt olarak açılan kapıya yönlendirecek sarı şeritler döşenmelidir.

4.       Asansör veya merdiven vasıtasıyla istasyona varıldıktan sonra; hangi yönün hangi istikamete karşılık geldiğini, görme engelli bireyler için de belirten, sesli ve kabartma yazılı uyarı sistemleri geliştirilmelidir.

Unutmayalım ki alınacak önlemler tüm toplumun güvenliği içindir aslında.” ifadelerini kullanarak imza kampanyası başlattı.

İmza kampanyasına destek olmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Loading

About Post Author

Miraç Dursun

Miraç Dursun, üniversite mezunu olup uzun yıllar boyunca engelliler alanında proje, etkinlik ve çalışmalara öncülük etti. 2011 yılından itibaren köşe yazıları, röportaj, sosyal medya editörlüğü, şiirler, farkındalık kısa filmleri, engelliler alanında hukuk çalışmaları ve makaleleriyle hizmetine devam etmektedir. Engellilerdostu.com - Ankara İl Temsilciliği (2019 / 2021) Anadolu34.com - Ankara İl Temsilciliği (2020 / Devam) Engellininsesi.net - Ankara İl Temsilciliği (2021 / Devam)
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Skip to content