13/06/2024

Engelli Hakları ve İndirimleri (2022 Güncel)

2022 Yılı memurlara yapılan zam, yeniden değerlendirme oranları ve bir takım yasal düzenlemeler ve genelgelere bağlı olarak engelli haklarında birtakım güncellemeler yapıldı.

1) ÖTV İndirimli Engelli Aracı Alma Hakkı 2022

2022 Yılı boyunca engelli yurttaşlar 450.500 TL’ye kadar olan araçları ÖTV ödemeden satın alabilecek. ÖTV indirimden faydalanmak için kişinin rapor oranının %90 ve üstü veya aracı (otomobili) hareket ettirici özel bir tertibata ihtiyaç duyması gerekmekte. Bunlara ek olarak aracı kendi kullanacak kişilerin B engelli sınıfı ehliyet alması gerekmektedir.

2) Engelli Aylığı 2022

2022 Sayılı yasa gereği sakatlık oranı %40 ve üzeri olan muhtaçlık durumunda bulunan engellilere ödenen aylık türüdür. 2022 yılı sonuna kadar sakatlık oranı %40 – 69 arası olan engelliler aylık 842,81 TL, sakatlık oranı %70 ve üzeri olan kişiler ise, 1.264 TL maaş alacak. Bu maaşı alabilmek için hanede kişi başı gelirin, 1417,80 TL’yi geçmemesi şartı aranmaktadır.

3) Evde Bakım Aylığı 2022

2022 Yılı için evde bakım maaşı ücreti aylık, 2.292 TL dir. Bu maaşı almak için engelli kişinin bakıma muhtaç derecede engelli olması hanede kişi başı gelirin, 2835,60 TL’yi geçmemesi gerekmektedir.

4) Engelli Kimlik Kartı 2022

Engel oranı %40 ve üzerindeki erişkinler ve özel gereksinim raporu (eski tabirle engelli raporu) olan çocuklar engelli kimlik kartı yani ‘özel gereksinimli birey kartı’ alabilirler. Ağır engellilerin engelli kimlik kartında ‘refakatli’ ibaresi olur. Yeni yönetmeliğe göre erişkinler için ‘Tam bağımlı engelli birey’, çocuklar için de “Çok ileri düzeyde ÖGV”, “Belirgin ÖGV” ve “Özel koşul gereksinimi var (ÖKGV)” ifadeleri, ağır engellilik durumunu ifade ettiğinden bu kişilere de refakatli engelli kimlik kartı düzenlenir. Engelli kişilerin faydalanacakları hak ve indirimler; ilgili kurum, kuruluş veya yerel yönetimler tarafından belirlenmektedir. Bunun yanında bazı kamu ve özel sektör kuruluşlarının, engelli kimlik kartı, nüfus cüzdanına işlenmiş engellilik bilgisi ya da engellilere verilen sağlık kurulu raporunu esas alarak engellilere sağladığı kolaylıklar bulunmaktadır. Bu indirimler ve/veya oranları zaman zaman ilgili kurumlar tarafından değiştirilebilmektedir.

5) Şehir İçin Toplu Taşıma Aracı İndirimi 2022

Şehir içi toplu taşıma araçları engelli vatandaşlara ve ağır engelli olan engellilerin refakatçilerine ücretsizdir.

6) Şehirler Arası Otobüs İndirimi 2022

Şehirler arası yolcu otobüslerinde engelli vatandaşlara %30 indirim yapılmaktadır.

7) Engellilere TCDD Ücretsiz Ulaşımı 2022

Engelli vatandaşlarımıza ve refakatçilerine ücretsizdir.

8) Havayolu Uçak İndirimi 2022

Türk Hava Yolları, yüzde 40 ve üzeri oranda engelli olan yolculara, ÇÖZGERe göre de ‘Hafif Düzeyde ÖGV’ engel oranı olanlara uygulanabilir. Ücretler üzerinden tüm iç hatlarda yüzde 20 ve dış hatlarda yüzde 25 indirim sağlamaktadır. İndirimden faydalanmak isteyen % 40 ve üzeri oranda engelli kişilerin, engelli kimlik kartı veya sağlık kurulu raporu veya” Engelli” ibaresi bulunan nüfus cüzdanlarını ibraz etmeleri gerekmektedir. Ayrıca, ‘refakatçi ile seyahat etmelidir‘ ibaresi bulunan doktor raporunun ibraz edilmesi halinde, engelli yolcu ile aynı seferde seyahat edecek bir refakatçisine tüm iç ve dış hatlarda uygulanabilir. Ücretler üzerinden indirim sağlanmaktadır.

9) Cep Telefonu Engelli İndirimi 2022

Her operatör belli dönemlerde belli oranlarda engellilere indirim yapmaktadır.

10) Engelli Erken Emeklilik Hakkı 2022

Engelli memur, işçi ve Bağ-Kur çalışanları yaşı beklemeden, gerekli yıl ve prim gününü tamamladıklarında erken emekli olabilirler. Erken emeklilik talebi için bir işte çalışıyor olmak zorunludur.

Loading

Skip to content