Engelli Kızı İçin Spor Kulübü Kurdu

Ankara’da 3 çocuk annesi ev hanımı Gonca İlerisoy, işitme engelli kızının sosyalleşmesi için yönlendirdiği badmintondan diğer çocukların da yararlanması için spor kulübü kurdu.

Gonca İlerisoy, çocukluk döneminde yalnızlık çeken ve arkadaşları tarafından dışlanan 18 yaşındaki işitme engelli kızını topluma kazandırmak ve sosyalleşmesini sağlamak için arayışa girdi. Bu süreçte badmintonu keşfeden ve kızının bu alanda ilerlemesini sağlayan İlerisoy, daha sonra diğer engelli çocukları da spora teşvik etmek amacıyla Salyangoz Doğa ve Spor Kulübü Derneği’ni kurdu.

Derneğin çalışmaları hakkında bilgi veren İlerisoy, kızı İlayda’nın ilk spora başladığında ailesinden birçok kişinin, “İşitme engelli bir çocuk spor yapsa ne olacak, yapmasa ne olacak?” dediğini bildirdi. Bunu söyleyenlere “Çocuğum spor yapmazsa ne yapacak?” sözleriyle cevap verdiğini aktaran İlerisoy, daha sonra kızı ile sıkı bir şekilde çalışmaya başladıklarını söyledi. İlerisoy, “İnsanların negatif yorumları, beni daha çok kamçıladı, pes etmedim, etmeyeceğim de. O zaman, onları dinleseydim benim kızım bugün milli takım forması giyip yurt dışında ülkemizi temsil edemeyecekti.” dedi.

İlerisoy, engelli çocuğu olan ailelere şu tavsiyelerde bulundu:

“Ailelere mesajım şu; çocukların mutluluğu için biz bir yola çıktıysak kesinlikle önce onların mutlu olacağı alan bulunması lazım. Bunu sporla sanatla müzikle yapabilir. Bir çocuğun mutlaka bir şeye yeteneği vardır, aileler pes etmesin. ‘Çocuğum engelli’ deyip kenarda oturtmasın. Çocuk bizim çocuğumuz, en çok mücadeleyi veren aile kazanır. İşitme Engelliler Spor Federasyonu’muzun desteği bizim için çok kıymetli, devletimizden de her alanda engelliye dokunan, erişebilir bir hayat istiyoruz.”

Hedefinin olimpiyatlarda madalya kazanmak olduğunu belirten İlayda ise “Spor yaparken mutluyum. Hayalim olan şampiyonluk inşallah bana nasip olur. Hedefim, zorlu olduğu için çok sıkı çalışmam lazım.” ifadelerini kullandı. (AA)

Loading

Skip to content