Engelliler Konfederasyonu: 8 Bin Engelli Açığı Bulunmaktadır

Engelliler Konfederasyonu, Engelli Kamu Personel Seçme SınavI (EKPSS) puanıyla engelli alımı yapılmamasına ilişkin basın açıklamasında bulundu. Engelliler Konfederasyonu Başkanı Fermani Kurtel, engelli ve ailelerinin çok önemli bir bölümünün yoksulluk, işsizlik ve çaresizlik koşullarında yaşamlarını sürdürdüğünü söyledi. Yapılacak olan atamalarda kadro açılmasını ve adaletli kadro dağılımı yapılmasını istediklerini belirten Kurtel, en az 10 bin ilave atama yapılana ve istihdam kotasının yüzde 6’ya çıkarılarılıp uygulanıncaya kadar demokratik ve hukuki tüm hak arama yollarını takip edeceklerini ifade etti.

ENGELLİLER ARASINDA İŞSİZLİK ORANI %80’İN ÜZERİNDE

Yapılan açıklamada konuşan Engelliler Konfederasyonu Başkanı Fermani Kurtel, TÜİK verilerine göre Türkiye’de 10 milyona yakın engelli bulunduğunu ifade etti. Engelliler arasında işsizlik oranının yüzde 80’in üzerinde olduğunu söyleyen Kurtel, “Engellilerin ve ailelerinin çok önemli bir bölümü yoksulluk, işsizlik ve çaresizlik koşullarında yaşamlarını sürdürmektedirler. Engellilerin insan ve yurttaş onuruna yakışır bir yaşam kurmasının ön koşulları: erişilebilir kentler, erişilebilir kamu hizmetleri, çalışma ve istihdam hakkının tanınması ve uygulanmasıdır. Engelliler için de engelsiz ve bağımsız yaşamın en önemli şartlarından birisi çalışma ve istihdam hakkıdır. Çalışma hakkını kullanamayan engellilerin sosyal güvenlik ve emeklilik başta olmak üzere birçok hakkı sistematik bir şekilde yok sayılmaktadır” dedi.

8 BİN KONTENJAN AÇIĞI VAR

Türkiye’de engellilere ilişkin hakların yaşama geçirilmesine çok uzak olunduğunu belirten Kurtel, “İş arayan on binlerce engelli uzun süreli işsizlikle yüz yüzedir. Bunların aileleriyle birlikte yaşamları zindana dönmüş durumdadır. Sadece bu nedenle intihar vakalarının arttığına tanık olurken içimiz parçalanıyor. 2018 ve 2020 yıllarında EKPSS’ye giren yaklaşık 200 bin engelli kamu personeli adayı atanmayı ve bir iş bulmayı beklemektedir. Bırakalım yeni kadrolar açmayı sadece kamu alanında 8 bin kontenjan açığının olduğu gerçeğine karşın 2021 yılı Ocak ayında yapılan 2005 kişilik kadro, atama bekleyen tüm engelliler için bir hayal kırıklığına yol açmıştır. Bunu kabul etmemiz asla mümkün değildir. Bu haksız uygulama engellilere yapılan en bariz ayrımcılık örneğidir. Öncelikle yasa gereği bu kadroların acilen doldurulması gerekmektedir. 2020 yılının ilk altı ayında kamuya çok sayıda atama yapılmıştır. Sadece Sağlık Bakanlığı KPSS puanıyla farklı statülerde 50 bin personel almış ancak EKPSS puanıyla hiç engelli alımı yapmamıştır. Gaziler, şehit yakınları ve devlet korumasında yetişenler için 2020 yılında üç bin atama, 2021 yılında ise 4 bin atama yapılırken, istihdamda özel politika gerektiren engelliler için anlamlı bir sayıda atama yapılmaması açık bir ayrımcılık uygulamasıdır. 2020 EKPSS sonuçlarına göre; 62 bin 311 kişi işe yerleşmek amacıyla tercih yapmış ancak sadece 1961 engelli kişi kamuda işe yerleşebilmiştir” diye konuştu.

ON BİNLERCE ENGELLİ İŞİNİ KAYBETTİ

Engellilerin, yasaların ve Anayasanın tanıdığı istihdam hakkının gereği olarak kamuda, niteliklere uygun işlerde istihdam edilmesi gerektiğini söyleyen Kurtel, ”Buradan hükümet yetkililerine sesleniyoruz; Engelli Hakları Sözleşmesi kapsamında devletin ‘engellileri kamuda istihdam etme’ taahhüdünü, Ulusal İstihdam Stratejisi (2014-2023) Belgesinin eylem kararlarında engellilerin özel politika gerektiren gruplar arasında sayıldığını, işgücüne ve istihdama katılımlarının önündeki engellerin kaldırılmasının amaçlandığını, engelli kotasının üzerinde kamuda alım yapılmasına engel bir mevzuatın olmadığını, kamudaki yüzde 3’lük engelli kotasının artık ihtiyacı karşılamadığını ve istihdam edilemediklerinden birçok engelli bireyin muhtaç durumda hayatını idame ettirmek zorunda kaldığını bir kez daha tekrarlayarak etkileri devam etmekte olan Kovid-19 salgını boyunca on binlerce engelli bireyin işini kaybettiği SGK ve İşkur verilerine yansımıştır” ifadelerini kullandı.Yapılacak olan atamalarda eğitim durumları göz önüne alınarak nitelikli kadrolar açılmasını ve adaletli kadro dağılımı yapılmasını istediklerini belirten Kurtel, en az 10 bin ilave atama yapılana ve istihdam kotasının yüzde 6’ya çıkarılarak uygulanıncaya kadar demokratik ve hukuki tüm hak arama yollarını takip edeceklerini söyledi.

Loading

Skip to content