Engelsiz Erişilebilir Eğitimleri Başladı

İzmir’in Bornova Belediyesi, belediye personeline yönelik ‘Engelli ve Yaşlı Bireylere Hizmet Kapsamında Erişilebilirlik ve İletişim’ başlığı ile eğitim düzenledi. Engelli Bakım, Rehabilitasyon ve İletişim ve Erişilebilirlik Uzmanı Adem Kuyumcu, Bornova için belirlenen yol haritası hakkında bilgi verdi.

Bornova Belediyesi engelsiz erişilebilir Bornova için yeni bir çalışma başlattı. Engelli ve özel gereksinimli bireylere yönelik hizmet kalitesinin arttırılarak çeşitlendirilmesi ve herkes için erişilebilir Bornova yaratmak için yapılan çalışmalar çerçevesinde belediye çalışanlarına yönelik özel bir eğitim çalışması gerçekleştirildi. ‘Engelli ve Yaşlı Bireylere Hizmet Kapsamında Erişilebilirlik ve İletişim’ başlığı ile yapılan ve 2 gün süren eğitimlerde Engelli Bakım, Rehabilitasyon ve İletişim ve Erişilebirlik Uzmanı Adem Kuyumcu, Bornova için belirlenen yol haritasını anlattı. Engelli bireylere verilen hizmetleri arttırmak ve engelsiz erişilebilir kent olma hedefi ile başlatılan çalışma ile engelli bireylerin daha rahat hizmet alması amaçlanıyor. Engellilerin karşılaştığı sorunlar ve çözüm yolları hakkında bilgi veren Kuyumcu, herkes için erişilebilir mimari, engelli bireylerle doğru iletişim kurma yolları ve onların hayata eşit adil ve bağımsız katılımı konularında bilgiler verdi. Kuyumcu, engelliliğe hak temelli yaklaşımın nasıl olacağı, doğru iletişimin önemi ve doğru sanılan yanlışlar ile erişilebilir kent konularında yapılaması gerekenleri anlattı. Eğitimlere işaret dili tercümanı da katıldı.

‘ENGELSİZ ERİŞİLEBİLİR BORNOVA’
Bornova Belediyesi’nin her bireye eşit hizmet verdiğini ifade eden Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, “İlçemizde yaşayan engelli bireylerimizin de temel hak ve özgürlüklerini tam olarak kullanabilmelerini, belediyemizin hizmetlerinden yararlanabilmelerini istiyoruz. Bu noktada da ilk olarak kendi çalışma arkadaşlarımızı bilinçlendirmek istedik. Amacımız engelsiz erişilebilir Bornova yaratmak” dedi. (DHA)

Loading

Skip to content