24/06/2024

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: Engellilerin Spora Erişilebilirliğini Güçlendiriyoruz

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, gazete, televizyon ve ajansların Ankara temsilcileriyle Bakanlık’ta yaptığı sohbet toplantısında, 2021’in Bakanlık, gençler ve sporcular açısından heyecan, mutluluk ve sevinçlerle dolu olduğunu, geçen yılki olimpiyat sürecinde de bu duyguların yaşandığını söyledi.

Kovid-19’un her alanda olduğu gibi gençlik ve spor alanında da hissedildiğini dile getiren Kasapoğlu, “Pandeminin, uluslararası organizasyonlar başta olmak üzere en önemli etkilerinden biri olimpiyatların etkilenmesiydi. Biz de bu süreci, sporcularımız için asla hedeflerden sapma, motivasyon, kondisyon kaybı değil, bilakis bir avantaja dönüştürme süreci olarak gördük. Bakanlık olarak hem sporcularımızın kondisyonlarını korumak hem mental anlamda bir geriye düşme olmaması için büyük mücadele verdik.” dedi.

2021 olimpiyatları ve paralimpik oyunlarının Türkiye için tarihe geçen başarılarla dolu, yeni birtakım başlangıçların ortaya konulduğu bir dönem olduğunu vurgulayan Kasapoğlu, madalya sayısı, madalya dağılımındaki branşların çeşitliliği ve performansın yanında sporcuların temsil gücünün pek çok yönüyle akıllara kazındığını belirtti. Bakan Kasapoğlu, bunların tesadüfi olmadığını, bu konuda ortaya konulan bir çabanın, sistemin bulunduğunu kaydetti.

Türkiye’nin son 20 yıldaki spor tesisleşmesini, altyapının güçlendirilmesi çalışmalarını anlatan Kasapoğlu, şunları paylaştı: “Sayın Cumhurbaşkanımızın, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı iken başlattığı bir spor seferberliği var İstanbul’da. Onun, AK Parti iktidarıyla birlikte son 20 yılda adeta Türkiye’nin dört bir yanında illeri, ilçeleri, beldeleri ve köyleriyle muhteşem bir seferberliğe dönüştüğünü görüyoruz. Stadyumları, salonları, atletizm pistleri, havuzları, olimpik branşları için yapılmış hazırlık merkezleriyle hakikaten çok ciddi bir altyapının sonucunda da bu yıl ilk kez okçulukta, ilk kez jimnastikte, ilk kez karatede, ilk kez boksta aldığımız madalyalar var. Atletizmde çok başarılı dereceler var. Yüzmede çok ciddi emareler var.”

“Şu an 11 milyon lisanslı sporcu var”

Lisanslı sporcu sayısında müthiş bir artış yaşandığını aktaran Kasapoğlu, şu an 11 milyon lisanslı sporcunun bulunduğunu ifade etti.

Sporcu havuzunun genişlemesinin önemine değinen Kasapoğlu, “Bakanlık olarak temel amaçlarımızdan biri, sporun tabana yayılması. İstisnasız her vatandaşımızın kadınıyla erkeğiyle, özellikle bunun altını çiziyorum, ‘kadın odaklı spor’ bizim en önemli politikalarımızdan biri, genciyle yaşlısıyla, özellikle engelli vatandaşlarımıza yönelik de spor erişimini güçlendirmek.” diye konuştu. (AA)

Loading

Skip to content