Girişimci Görme Engelli Çiftten ‘Engelsiz’ Dükkan

İzmir’de doğuştan görme engelli 2 çocuk babası Mustafa Şahin (44), 6 ay önce bir engellinin tek başına işleri yürütebileceği kahve ve baharat satışı yapılan dükkanı hizmete açtı. Girişimci Engelli İş İnsanları Derneği’ni kuran Şahin, en büyük desteği kendisi gibi görme engeli eşi Dilek Şahin’den (47) gördüğünü belirterek, markalarını büyütüp girişimci olmak isteyen engellilere örnek olmak istediklerini söyledi.

Dilek Şahin ile 12 yıldır evli olan, Ahsen Esila (10) ve Hatice Visal (7) adında 2 kızı bulunan Mustafa Şahin, memurluğu bırakıp, kendi markasını kurdu. En büyük desteği, yüzde 100 görme engelli eşi Dilek Şahin’den alan Mustafa Şahin, Türkiye’deki ilk görme engelli kahve kavurma ustası olduğunu söyledi. Üniversiteye kadar değişen oranlarda görme kusuru bulunduğunu anlatan Şahin, “Voleybol da oynadım, bisiklet de kullandım, görmemeyi de öğrendim. Görme kusurum hep ilerledi. Şu anda yüzde 5 görüyorum. Sadece gece gündüz ayrımı yapabiliyorum.

Bütün insanlar belirlenmiş çizgiden gitmeyi güvenli alan sayarlar. Engelliler de kendi işlerini yapabilme ihtimalini düşünürken her zaman model arayışındadırlar. 2019 yılında markamızı kurduk. Görme engellinin bir işletme kurma fikrine karşı çıkanlar oldu. Ama zorlukları aşarak 6 ay önce iş yerimi açtım. Burası bir engelli model işletmesi. Hayalimiz bunu çok daha büyütebilmek. Bu iş yerinin bir örneği yok” dedi. (DHA)

Loading

Skip to content