Görme Engelli Avukata Ayrımcılık Yapan Savcının Görev Yeri Değişti

Ankara Barosu’ndan, İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde suç duyurusu dilekçesine, savcı tarafından şahit huzurunda imza atması istenen görme engelli avukat Mümin Özeken için destek açıklaması yapıldı.

Adliye önünde toplanan Ankara Barosu’ndan bir grup avukata, Görme Engelliler Derneği Genel Başkanı Avukat Şerif Ali Mutlu ile üyeler de destek verdi.

Grup adına açıklama yapan Ankara Barosu Yönetim Kurulu üyesi Avukat Mihriban Şentürk, “Engelli bireylerin anayasadan, yasalardan ve uluslararası sözleşmelerden doğan haklarının karşılanması; devletin, sosyal hukuk devleti olmasının, yurttaşlarının eşitliğini gözetmesi yükümlülüğünün, nihayetinde insan haklarına saygının bir gereğidir. Son olay göstermiştir ki engelli meslektaşlarımız ve yurttaşlarımızın adliye özelinde karşılaştıkları en büyük sorun; hakim, savcı, kalem personeli fark etmeksizin engelli bireylerin ve hakları açısından genel itibarıyla hak temelli bilinç oluşturacak eğitim eksikliğidir” dedi.

Avukat Mümin Özeken, işlem yapmak için gittiği Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde Cumhuriyet Savcısı Emin Gider tarafından ayrımcılığa maruz bırakılmıştı. Özeken’i tanımadığı kişilerden oluşan hazirun ve bir müşteki ile ifade tutanağı imzalamaya zorlayan savcının görev yeri İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca değiştirildi.

Loading

Skip to content