24/06/2024

Görme Engelli Yüzücünün Hedefi Uluslarası Arena!

Sakarya’nın Hendek ilçesinde yaşayan 30 yaşındaki Yusuf Durdurmuş, çok sevdiği yüzmede başarılı olacağına inanarak bu sporu yapmaya karar verdi. Türkiye’de düzenlenen organizasyonlarda 70 madalyayı göğsüne takan Durdurmuş, başarısını Avrupa ve dünya şampiyonaları ile olimpiyatlarda sürdürmek istiyor.

Durdurmuş, yüzmenin dışında yaptığı sosyal faaliyetlerle görme engelli bireylere destek olmaya çalışıyor.

“Yüzme bana sosyal hayatta avantaj kattı”

Yusuf Durdurmuş, spora 10 yıl önce profesyonel olarak Sakarya Görme Engelliler Spor Kulübünde başladığını söyledi.

Türkiye’de düzenlenen şampiyonalarda 35’i altın olmak üzere 70 madalya kazandığını belirten Durdurmuş, “Zaten köyde derelerde yüzdüğüm için yüzmeyi seviyordum. Yüzme alanında başarılı olacağımı düşündüm ve profesyonel olarak başladım. Yüzmeye başladıktan sonra daha iyi çevre edindim, insanlarla ikili ilişkilerim daha iyi oldu. Bana sosyal hayatta avantaj kattı ve gelişimimi de sağladı.” diye konuştu.

Durdurmuş, engellilerin yüzme sporuna yönelmelerini istediğini dile getirerek, şöyle devam etti: “Hem gelişimleri hem de ikili ilişkileri çok iyi duruma gelebilir. Onların sporla aşamayacağı engel yok diyorum. Aileleri onlara ne kadar çok destek olurlarsa onlar o kadar iyi spor yaparlar. Biz de ailemizden destek görerek bu sporu başarılı bir şekilde sürdürüyoruz. Ailem spora başladığım ilk günden beri arkamda durdu, başarabileceğimi söyledi. Hiçbir zaman başaramayacağım konusunda söylemlerde bulunmadılar. Her zaman daha iyisini yapabileceğim söylediler. Ailem bana çok destek verdi.”

Gelecek hedeflerinden bahseden Durdurmuş, “Avrupa sonra da dünya şampiyonu olmak istiyorum. Sonunda da olimpiyatlara gitmek istiyorum. Bunun için antrenmanlar yapıyoruz.” dedi. (AA)

Loading

Skip to content